Do Sejmu trafił projekt ustawy zakładający zmiany w transporcie kolejowym. W założeniach ma on dostosować polskie przypisy do tych, które panują w Unii Europejskiej. Specjalną analizę w tej sprawie przygotował Marcin Grupiński ze Stowarzyszenia Libertariańskiego.
W środę 21 września miało miejsce pierwsze czytanie przedłożonego przez ministra infrastruktury i budownictwa projektu ustawy, który w lipcu został zaakceptowany przez rząd.
W mojej opinii, niektóre z zaproponowanych zmian mogą posłużyć daleko idącej monopolizacji rynku pasażerskich przewozów kolejowych, a także zwiększeniu wpływu państwa na funkcjonowanie rynku kolejowego, co stoi w sprzeczności z zaleceniami Czwartego Pakietu Kolejowego
– twierdzi Marcin Grupiński, członek Stowarzyszenia Libertariańskiego i ekspert ds. transportu Wolnościowego Centrum Legislacyjnego.
Dlatego przygotował on analizę zmian proponowanych przez resort Andrzeja Adamczyka. Jest w niej mowa m.in. o większych możliwościach Urzędu Transportu Kolejowego.
Istotnie poszerzone zostaną możliwości Urzędu Transportu Kolejowego (art. 10) w odniesieniu do przedsiębiorstw kolejowych, bowiem kontrola prowadzona przez ten organ będzie dotyczyć wszystkich elementów infrastruktury kolejowej, a nie jedynie wybranych, jak ma to miejsce obecnie. Pozwoli to zatem na dość silną ingerencję w funkcjonowanie zarządców infrastruktury
– czytamy w analizie.
Zdaniem Marcina Grupińskiego istnieje ryzyko monopolizacji rynku kolejowego:
Biorąc pod uwagę zamiłowanie obecnego rządu do własności publicznej, w tym również infrastruktury kolejowej należącej do krajowego zarządcy infrastruktury (PKP PLK), artykuł określający uprzywilejowanie rodzaju przewozu (art. 29b i 29c) przyznaje Urzędowi Transportu Kolejowego możliwość ograniczenia przewozów pasażerskich na wybranych liniach kolejowych, jeśli uruchomienie przewozów komercyjnych zagrozi „równowadze ekonomicznej” przewoźnika dotowanego.
Cała analiza dostępny jest tutaj.
Więcej informacji o działalności Wolnościowego Centrum Legislacyjnego znajdą Państwo poniżej:
Źródło: slib.pl/Facebook.com
Fot. Flickr.com/Marcin Grupiński