1000 zł netto miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci i rolnicy. Osoby te dotąd nie miały prawa do zasiłku macierzyńskiego. Pomoc nie będzie zależna od dochodu w rodzinie.
Rada Ministrów podjęła decyzję, która była zapowiadaną przez Ewę Kopacz podczas jej exposé. Zgodnie z nią, dodatkowymi świadczeniami finansowymi zostaną objęci wszyscy rodzice nowo narodzonych dzieci. Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje osobom, które pracują i są ubezpieczone z tytułu choroby i macierzyństwa. Bezrobotny rodzic, któremu zostanie przyznane świadczenie rodzicielskie, nie straci statusu bezrobotnego.
Okres wypłacania świadczenia będzie uzależniony od liczby jednocześnie urodzonych dzieci -jeśli urodzą się bliźniaki będzie to 65 tygodni, trojaczki – 67 tygodni, czworaczki – 69 tygodni, pięcioraczki i większa liczba dzieci – 71 tygodni. Świadczenie rodzicielskie będą otrzymywać również rodzice, którzy przysposobili dziecko, rodzice zastępczy (oprócz tzw. rodziców zastępczych zawodowych). W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zastosowano ograniczenie wiekowe – świadczenie będzie przysługiwało opiekunowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Objęcie świadczeniem rodzicielskim nowej grupy rodziców to kolejna decyzja wpisująca się realizowaną przez rząd tzw. „politykę prorodzinną”. Z badań statystycznych wynika, że w 2014 r. urodziło się ok. 376 tys. dzieci, czyli o 6 tys. więcej niż 2013 r. Wydłużenie urlopów rodzicielskich do 52 tygodni sprawiło, że tylko w Szwecji rodzice korzystają z dłuższych urlopów.
źródło: premier.gov.pl
fot. Wikimedia/Platforma Obywatelska RP