Amerykański rząd odzyskał 400 stron pamiętnika ideologa nazistowskiej partii III Rzeszy – Alfreda Rosenberga z okresu od wiosny 1936 do zimy 1944 r. Jego zapiski są szczególnie ważne, gdyż ukazują nowe fakty na temat polityki Niemców, okupacji ziem ZSRR oraz sytuacji wewnętrznej nazistowskiego reżimu.
Według wstępnej analizy wynika, że Rosenberg opisuję w nim swoje spotkania z Hitlerem, Geoeringiem, Himmlerem oraz ich przebieg, a także: informację na temat okupacji terenów sowieckich, plan i przebieg działania masowej zagłady Żydów i Słowian. Niestety dalsze informacje na temat zawartości pamiętnika nie są nam jeszcze znane, jednak rząd amerykański podkreśla, że zapiski są na etapie wstępnej analizy.
Pamiętnik jest szczególnie ważny dla badań nad okresem nazistowskim oraz historii holocaustu – napisali w odezwie eksperci z United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie.
Trzeba również dodać, że Rosenberg był od 1933 roku szefem Wydziału Zagranicznego NSDAP, a w 1941 roku Ministrem Rzeszy do spraw Okupowanych Terytoriów Wschodnich. Po zakończeniu II wojny światowej został aresztowany przez aliantów. Następnie po procesach norymberskich został skazany na śmierć przez powieszenie – to właśnie wtedy większość jego zapisków zaginęła.
Czy informację zawarte w pamiętniku przesądzą o tym, że będziemy inaczej postrzegać reżim III Rzeszy?
Źródła: rus.newsru.ua, theglobeandmail.com, thestar.com
Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org