Dwie stawki podatkowe oraz kwota wolna na poziomie 17 milionów złotych – to dwa najważniejsze założenia przygotowywanego właśnie nowego podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt został niedawno przekazany na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Projekt ten zakłada, że nowym podatkiem zostaną objęte tylko przychody ze sprzedaży detalicznej dokonywanej na rzecz konsumentów – tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Przychód nie będzie obejmował należności z podatku VAT. Podstawa opodatkowania nie będzie uwzględniała sprzedaży na rzecz innych przedsiębiorców. Nie przewiduje się też opodatkowania sprzedaży internetowych.
„Podatnikami podatku będą sprzedawcy detaliczni dokonujący zbycia towarów (rzeczy ruchomych lub ich części). Projekt nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych.” – czytamy na stronie ministerstwa finansów.
Czytaj także: Jak państwo ściąga haracz z Polaków?
Kwota wolna od podatku będzie wynosiła 17 milionów złotych miesięcznie. Podstawą opodatkowania będzie nadwyżka ze sprzedaży detalicznej ponad tę kwotę.
Projekt przewiduje progresywną skalę podatkową:
- 0,8% od podstawy opodatkowania między kwotą 17 milionów zł a 170 milionów zł
- 1,4% od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 milionów zł
Z podatku wyłączona będzie sprzedaż:
- gazu ziemnego dostarczanego do konsumentów za pośrednictwem sieci dystrybucyjnych, wody dostarczanej do konsumentów przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne,
- węgla kamiennego i innych paliw stałych,
- używanych do celów opałowych pozostałych węglowodorów gazowych (zarówno rozlewanych do butli gazowych w składzie podatkowym jak i znajdujących się w przydomowych zbiornikach gazu),
- olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych,
- leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych refundowanych lub finansowanych w całości lub w części, na podstawie odrębnych przepisów,
- towarów zbywanych w ramach świadczenia usług gastronomicznych.
Podatek będzie stanowił dla pracownika koszt uzyskania przychodu, będzie go można zatem odliczyć od należnego podatku dochodowego.
Jak wskazuje ministerstwo, dochód z tego podatku będzie służył głównie finansowaniu wydatków w ramach realizacji programu socjalnego „Rodzina 500+”.
źródło: mf.gov.pl
fot. pixabay.com