Dnia 9 czerwca 2014 o godzinie 16:30 w sali Cordingley Lecture Theatre na University of Manchester, odbył się wykład Prof. Zygmunta Baumana z cyklu „Political Horizorns” pt. „Quo Vadis Europe?”. Spontaniczna reakcja emigracyjnego społeczeństwa z Północnej Anglii na wybielanie komunistycznych oprawców – zaskoczyła organizatorów.
Udaliśmy się grupą na wykład prof. Baumana, który miał traktować o kierunku, w jakim podąża Europa. Po dwugodzinnym wykładzie, wykorzystaliśmy chwilę przerwy na to, aby uświadomić gościom i studentom wydziału politycznego uniwersytetu, kim naprawdę był Zygmunt Bauman „Siemjon” i jakiego rodzaju autorytet jest im „serwowany”. Większość audytorium nie miała pojęcia o czarnej przeszłości wykładowcy. W krótkiej przerwie zaczęliśmy rozdawać ulotki po angielsku i krótko informując o przeszłości Baumana, jednak bardzo szybko okazało się, że nie ma tu miejsca na dialog, a zasady demokratycznej dyskusji są tu obce.
„W jaki sposób przyszłość Unii Europejskiej może być zabezpieczona demokratycznymi sposobami? Wiele krajów włączając Wielką Brytanię traci zainteresowanie bycia jej członkiem. Czy instytucje typu NKWD w ZSRR czy KBW w Polsce są potrzebne lub mogą być niezbędne w przyszłości w celu utrzymania i stabilizacji systemu?”
„Gdzie tutaj jest demokracja skoro część słuchaczy została zmuszona do opuszczenia sali wyłącznie za posiadanie odmiennych poglądów i być może chęć zadania niewygodnych pytań?”
„Czy jest pan dumny z bycia uhonorowanym Krzyżem Walecznych?”
Bauman widząc nas, w niektórych momentach nie czuł się zbyt pewnie chowając twarz w dłoniach, zwłaszcza, kiedy na początku wykładu młodzi kibice m.in. Śląska Wrocław skandując antykomunistyczne hasła przypomnieli mu niechlubną przeszłość, której nigdy się nie wyparł. Chcieliśmy pokazać, że nie jesteśmy bierni i obojętni wobec tego, co dzieje się w naszej Ojczyźnie. Nie pozwolimy, aby krzywdy zostały zapomniane, a prawda zafałszowana. Obecni słuchacze byli bardzo zainteresowani tym, co próbowaliśmy im przekazać, zwłaszcza, że przedstawiono im mjr. Baumana tylko jako „wybitnego” naukowca i socjologa. Przekaz z ulotek i dyskusja sprowokowała duże zainteresowanie nieznaną przeszłością prelegenta. Nielicznych, którzy przyszli na wykład, zachęciliśmy do zgłębienia tematu. Mamy nadzieję, że już niedługo Wielka Brytania obudzi się i zrozumie, że bycie dumnym z należenia do komunistycznych grup specjalnych powinno się spotkać z sądem i sprawiedliwością.
Źródło: Polacy w Wielkiej Brytanii @PolesinUK2