Dziennikarze Le Monde ujawnili ogromną aferę o ogólnoświatowym zasięgu. Bank HSBC miał pomagać swoim klientom unikać opodatkowania i ukrywać dochody przed fiskusem.
Aferę od dłuższego czasu badało 150 dziennikarzy z 47 państw. W SwissLeaks, ponieważ tak jak ją nazwano w Le Monde, zamieszanych jest 100 tys. osób mających w HSBC konta indywidualne oraz 20 tys. firm. HSBC pomagał swoim klientom oszukiwać urzędy skarbowe na ogromną kwotę opiewającą na 180 mld euro. Na liście osób, które korzystały z usług banku znajdują się m. in. aktorzy, projektanci mody, biznesmeni, politycy, ale także terroryści, handlarze narkotyków i szefowie przestępczości zorganizowanej. Na listach znajdują się m.in. nazwiska: aktora Johna Malkovicha, komika Gada Elmaleha, króla Maroka Mohameda VI, kierowcy Formuły 1 Fernando Alonso, modelki Elli McPherson i katolikosa Kościoła Ormiańskiego Karekina II. Dziennikarze Le Monde posiadają pendrive, na którym znajdują się dane wszystkich posiadaczy podejrzanych kont w HSBC.
Tajne dane ujawnił były pracownik brytyjskiego banku, francuski informatyk, który pracował w szwajcarskiej filii banku. Informatyk przekazał dane francuskiemu fiskusowi a wkrótce dostęp do nich uzyskali dziennikarze Le Monde. Dziennikarskie śledztwo przekraczało jednak możliwości jednej gazety, więc Francuzi przekazali informacje Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych i 50 innym mediom – w tym Guardianowi i BBC. Obecnie wobec banku prowadzone jest śledztwo w sprawie nielegalnych działań bankowych i oszustw podatkowych.
Według Le Monde HSBC pomógł swoim klientom ukryć 180 mld euro w samych latach 2006-2007. Tylko francuscy klienci banku ukryli w tym czasie 6 mld euro. Na listach znalazły się też transakcje i konta bankowe powiązane z Polską. Według danych zgromadzonych przez Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych 512 klientów miało „powiązania z Polską”. Związanych z Polską było 1158 kont bankowych. Nazwiska tych osób nie są jednak znane. Wiemy tylko tyle, że jedna z nich zgromadziła na koncie 293 mln dolarów. Łącznie na polskich kontach znajdowało się 865, 5 mln dolarów.
Większość polskich kont, to takie na których zgromadzono do 10 mln dolarów. Małą część stanowią te, na których zgromadzono kwoty od 10 do 20 mln dolarów. Jeszcze mniejszą liczbę kont stanowią te na których zebrano powyżej 20 mln dolarów. Największą dynamikę wśród polskich transakcji zauważono pod koniec lat 80. i na początku lat 90. W trakcie ostatniej dekady XX wieku liczba kont w HSBC znacząco rosła, 30 proc. kont bankowych jest powiązanych z konkretną osobą. Resztę stanowią konta numeryczne bądź powiązane z instytucjami i firmami. Polska nie rozpoczęła na razie dochodzenia w sprawie oszustw finansowych.