Ludwik Dorn, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, znajdzie się na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej. Polityk, w studiu TVP Info udzielił pierwszego wywiadu po opublikowaniu tej informacji.
Dorn przyznał, że w jego ocenie PiS, jako partia, „ma niewielki kontakt z rzeczywistością”, zaś PO „jest związana z ziemią”.
Może aż za bardzo, bo nieraz po niej pełza, ale jak dostanie negatywny bodziec, to nieco się uniesie. Poza tym łatwiej pobudzić tego, kto pełza.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
– powiedział.
Co ciekawe, polityk stwierdził, że zarówno PO, jak i PiS „nie są jego politycznymi rodzinami”. Dodał jednak, że jeżeli miałby wskazać ugrupowanie, które jest w stanie przeprowadzić „bezpieczne zmiany”, to byłaby to PO.
Były przedstawiciel PiS oznajmił, że wstępuje w szeregi PO po to, aby pomóc tej partii. Dodał również, że jego nowe ugrupowanie ma obowiązek odpowiedzieć na społeczne pragnienie zmian.
Trzeba odpowiedzieć na coś, co wisi w powietrzu, czyli oczekiwanie zmian. (…) PO dostało czerwoną kartkę, będę starał się pomagać. Doprowadzenie do równowagi, czy lekkiej przewagi nad PiS–em jest w zasięgu możliwości.
– mówił.
Ludwik Dorn z Jarosławem Kaczyński związany był od 1990 roku, kiedy to obecny prezes PiS zakładał partię – Porozumienie Centrum. Od 1992 roku Dorn piastował funkcję wiceprezesa tego ugrupowania. W 2001 był jednym założycieli spadkobiercy PC, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Po założeniu PiS objął funkcję wiceprezesa. W 2005 roku, jako przedstawiciel tej partii, objął stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. W 2007 roku podał się do dymisji, która została przyjęta przez Jarosława Kaczyńskiego. W tym samym roku został wybrany na marszałka Sejmu, a w głosowaniu pokonał kandydata PO – Bronisława Komorowskiego.
5 listopada 2007 roku Ludwik Dorn zrzekł się stanowiska wiceprezesa PiS. Został jednocześnie zawieszony w prawach członka ugrupowania, wszczęto wobec niego również postępowanie dyscyplinarne. W październiku 2008 roku został usunięty z partii. W grudniu 2010 roku po raz kolejny jednak podjął współpracę z byłym ugrupowaniem, a w 2011 roku z jego list wystartował do Sejmu. Mandat otrzymał jednak początkowo pozostawał posłem niezrzeszonym. Dopiero 15 grudnia 2011 roku przystąpił do klubu Solidarna Polska. Z list tej formacji wystartował również w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku jednak SP jako partia nie osiągnęła progu wyborczego. Dwa dni przed głosowaniem zrezygnował jednak z z funkcji szefa rady konsultacyjno-programowej SP, zaś dzień później opuścił klub poselski ugrupowania.
2 września 2015 roku, premier Ewa Kopacz ogłosiła, że Ludwik Dorn znajdzie się na listach wyborczych Platformy Obywatelskiej.
źródło: tvp.info, wikipedia.pl
Fot. Wikimedia/Adrian Grycuk