Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji oraz Szkolnictwa Wyższego, zapowiedziało ważne zmiany dla szkół i uczniów. Podstawa programowa ma zostać bowiem znacząco zmieniona.
Do kanonu nauczania wejdą lekcje programowania.
Na poważnie zaczynamy uczyć dzieci podstaw programowania. Zaczynamy od pilotażu w 2016 r. Od 2017 r. zmiany we wszystkich szkołach.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
– powiedziała podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej szefowa MEN Anna Zalewska.
Żyjemy w czasach, w których programować mogą nie tylko wykwalifikowani informatycy. Umiejętność programowania staje się dziś jedną z najbardziej poszukiwanych kompetencji na rynku pracy. Naszym celem jest upowszechnienie tej wiedzy w całym społeczeństwie. Dzisiaj stawiamy pierwszy krok na tej drodze.
– dodała.
W dalszej części głos zabrała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.
Tylko edukacja zapewni naszym dzieciom systematyczną naukę umiejętności cyfrowych. Dołączamy do czołowych państw w Europie, w których elementy informatyki są już w szkołach
– mówiła.
Minister podkreśliła również, że rząd dąży do zapewnienia szkołom podstawowym i ponadpodstawowym dostępu do szybkiego, szerokopasmowego Internetu.
Na ten cel uruchomimy pieniądze z programu Polska Cyfrowa.
– oznajmiła.
Podczas konferencji obecny był również szef resortu szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jego zdaniem dwa wymienione wyżej projekty (lekcje programowania + szerokopasmowy Internet) wprowadzą Polskę do ścisłej czołówki państw. Gowin podkreślił, że „wprowadzenie zajęć programowania do polskich szkół jest drugim takim programem na świecie”.
źródło: men.gov.pl
Fot. YouTube/InformacjeMEN