Doba Internetu upowszechniła wiele dziedzin wiedzy. Przed wiekami zajmowały się tym wybitne osoby, które zbierały informacje, katalogowały je i upowszechniały. Takim człowiekiem był św. Izydor z Sewilli. „Patron Internetu” zmarł 1380 lat temu, 4 kwietnia 636 roku.
Brak chęci do nauki
Izydor z Sewilli urodził się około 560 roku. Pochodził z Nowej Kartaginy w Murcji. Najazd bizantyński zmusił jego ojca Seweriusza oraz jego rodzinę do ucieczki do Sewilli. Nasz bohater pochodził ze świątobliwej chrześcijańskiej rodziny. Jego braćmi byli: św. Leander i św. Fulgencjusz. Siostrą była św. Florentyna. Jego brat Leander był benedyktynem i arcybiskupem Sewilli od 578 roku. To on otoczył opieką młodszego brata, który w młodości nie pałał do nauki.
Czytaj także: 847 lat temu zginął św. Tomasz Becket, prymas Anglii
Arcybiskup Sewilli
W 584 roku Leander został wygnany z Sewilli przez ariańskiego króla Wizygotów Leowgolda. Zmarł on około 599/600 roku. Jego następcą został Izydor. Rządził diecezją aż do śmierci. Prowadził intensywną działalność. Ten niechętny w młodości do nauki człowiek, już jako biskup zakładał szkoły i dbał o edukację młodzieży. Uczestniczył w synodach i dbał o podniesienie dyscypliny kościelnej oraz ujednolicenie liturgii.
Naukowiec
Izydor z Sewilli zasłynął jako encyklopedysta. Jego głównym dziełem są słynne Etymologie, czyli zbiór aktualnej wówczas wiedzy, ułożone według kategorii. Był autorem podobno około 20 dzieł. Większość z nich zaginęła. Był wybitnym kaznodzieją, był dla Zachodu tym, kim dla Wschodu był Jan Chryzostom (Złotousty). Według współczesnych dorównywał Platonowi polotem, wiedzą – Arystotelesowi, wszechstronnością – Dydymowi, powagą – św. Hieronimowi, mową – Cyceronowi, nauką – św. Augustynowi, a pobożnością – św. Grzegorzowi Wielkiemu. Przed śmiercią miał być przyniesiony do katedry w Sewilli i tam zdjąć szaty i w worze pokutnym, z głową posypaną popiołem, wyznawać grzechy i prosić o modlitwę. Zmarł w swojej komnacie 4 dni później. Zajmował się też chronologią.
Kult
Czczono Izydora świętym już od śmierci. Kult oficjalnie zaaprobowano w 1598 roku podczas kanonizacji, dokonanej przez Klemensa VIII. Jest patronem Hiszpanii, Internetu i Internautów, Modlić powinni się do Izydora także i informatycy.
źr. Jakub de Voragine, Złota Legenda; isidorius.net
fot. Luis García / Fotothing
Czytaj również: KARAKALLA. ŚMIERĆ CZYHA WSZĘDZIE