Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, wygłosił orędzie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Przedstawiciel partii rządzącej zapewnił, że Polska nie zapomina o swoich rodakach na Wschodzie i dołoży wszelkich starań, aby wszyscy Polacy, którzy zechcą wrócić do kraju mieli taką możliwość.
Nigdy nie zapomnimy o naszych rodakach na Wschodzie. Nie ustaniemy w wysiłkach, by wszyscy Polacy, którzy zechcą wrócić z tych dalekich stron do kraju, mogli to uczynić. To jest także wasz kraj. Znajdziemy dla Was w nim miejsce. Nowelizujemy ustawę o Karcie Polaka. Ułatwimy jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Robimy to szczególnie z myślą o naszych rodakach zagrożonych rosyjską interwencją na Ukrainie. Rodakom na Białorusi, którym miejscowe władze utrudniają staranie się o Kartę Polaka chcemy ułatwić uzyskiwanie jej w Polsce. Osoby polskiego pochodzenia, które przesiedlą się do Polski otrzymają wsparcie w zagospodarowaniu – powiedział Karczewski.
Marszałek Senatu dodał również, że w ciągu 10 lat rząd zamierza dokończyć repatriację Polaków z azjatyckiej części dawnego Związku Radzieckiego i stworzyć program przesiedlana do Polski wszystkich tych osób, które wyrażą taką chęć. A tych, którzy zdecydują się pozostać wspierać będziemy nadal w utrzymywaniu łączności z krajem – zaznaczył.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Karczewski podkreślił, że powinnością Polski jest wspieranie rodaków na dawnych Kresach Rzeczypospolitej oraz dbałość o istniejące tam dziedzictwo kulturowe. Tam tkwią korzenie naszej współczesnej tożsamości, utrwalone przez pisarzy i historyków. Wspomniany już przeze mnie sławny obywatel tych ziem marszałek Piłsudski mawiał, że Polska jest jak obwarzanek, gdzie wszystko, co wartościowe jest na obrzeżach. Polska będzie nadal troszczyć się o zabytki naszej kultury na tych ziemiach. Będziemy też wspierać naukę języka polskiego i polskie szkolnictwo – powiedział.
Całe przemówienie TUTAJ.
źródło: senat.gov.pl
Fot. Wikimedia/Michał Józefaciuk