– Broń nie ma świadomości, mózgu, ani żadnych mięśni – jedyne co strzela z broni to człowiek – takie słowa Maciej „Wapniak” Wapiński usłyszał podczas jednego ze swoich szkoleń. Las, cisza przerywana serią wystrzałów, woń prochu wydają się być normą…ale od początku. Jak to się stało, że youtuber, który jak sam przyznaje nigdy nie miał w ręku broni, zainicjował projekt propagujący ideę powszechnego dostępu do uzbrojenia?
W moim pierwszym artykule o działalności Maćka przybliżyłem jego pracę nad projektem „Poker to nie hazard” (link do artykułu). Zgodnie z wolnościowymi poglądami „Wapniaka”, oprócz zainteresowania grami losowymi, zaczął wgłębiać się w sytuację broni . Tak jak hazard może być nadzieją dla gospodarki, tak samo broń jest kluczem do bezpiecznego i świadomego społeczeństwa. Wapiński nie próżnował i już w połowie marca pojawił się pierwszy odcinek serii „Militaria – Broń – Strzelectwo”.
Strzelanie stażowe, następnie deklaracja i opłaty, trzymiesięczny okres członkostwa klubowego – w tym 12 treningów początkowych. Tak, zgadza się – to nie jest prosta sprawa. Wydatki, wykłady, ciągła nauka i samodoskonalenie – zachęcająca wizja? Dla Maćka jak najbardziej! Na jego kanale możemy obserwować cały ciąg procedur, który należy wykonać w trakcie zdobywania patentu strzeleckiego oraz pozwolenia na broń sportową. Na początek „Wapniak” miał do czynienia z pistoletem typu Glock, kultowym już AK – 47 oraz Pompką (szerzej znaną jako Shotgun). Strzelnica stała się drugim domem – domem pełnym możliwości.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Jak każda rozwojowa seria „Wapniaka” ma na celu uświadamianie społeczeństwa, tak samo i tutaj mamy okazję spojrzeć na temat z wielu perspektyw. Sonda uliczna przeprowadzona przez Maćka na ulicach Warszawy pokazała, że broń wywołuje skrajne emocje. Pojawiały się zdania o całkowitym odsunięciu osób cywilnych od uzbrojenia, ale także zwracano uwagę na ewentualną możliwość regulacji posiadania broni w rękach prywatnych. Podkreślano także brak umiejętnego prowadzenia zajęć z Przysposobienia Obronnego w szkołach średnich oraz nieodpowiednie szkolenia policji z zakresu umiejętności praktycznych.
Andrzej Leszczyński – pasjonat strzelectwa i twórca kanału GunTV spotkał się z Maćkiem w celu zwrócenia uwagi na istotę bezpieczeństwa tego sportu. Mamy okazję przyjrzeć się całemu schematowi posługiwania się pistoletem oraz wieloma rodzajami karabinów ze zwróceniem szczególnej uwagi na psychologię militariów. Dłuższy materiał opisujący tę problematykę możecie zobaczyć na kanale GunTV.
Broń to temat równie kontrowersyjny jak i fascynujący. Polskie społeczeństwo nie ma podobnej mentalności jak mieszkańcy chociażby stanu Teksas, mimo długowiecznej tradycji militariów w naszym rodowodzie historycznym. Tym samym należy zwrócić uwagę na pewien aspekt – czy zakaz posiadania oprzyrządowania pozwalającego ochronić siebie i swoich bliskich jest czymś właściwym? Czy sam fakt ograniczania prawa własności wydaje się całkowicie zgodny z istniejącymi wymaganiami, które stawia przed nami współczesny świat? Osobiście myślę, że projekt Maćka jest kroplą w morzu potrzeb, ale także kamieniem milowym w walce z istniejącym systemem.