0,8 proc. od przychodów pomiędzy 17 a 170 milionów złotych miesięcznie oraz 1,4 proc. przy przekroczeniu 170 mln złotych – to stawki, które zakłada przegłosowana w środę przez Sejm ustawa o podatku od marketów.
W kwestii liczby stawek podatkowych oraz ich dokładnej wysokości przeprowadzono kilkumiesięczne konsultacje. Ostatecznie zdecydowano, że podmioty, które z handlu detalicznego uzyskają miesięczny przychód wyższy od 17 mln złotych, ale niższy niż 170, zapłacą podatek w wysokości 0,8 procent. Z kolei 1,4 proc. podatku zapłacą firmy, których przychód miesięczny przekroczy 170 milionów złotych. Kwota wolna od podatku wyniesie zatem w skali roku 204 miliony złotych.
Inaczej niż było to w przypadku pierwszych projektów podatku handlowego, przegłosowana ustawa nie zakłada opodatkowania sprzedaży przez Internet.
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
Posłowie podjęli decyzję, że podatek zacznie obowiązywać od 1 września 2016 roku. W przypadku przyszłego roku, kiedy podatek będzie już funkcjonował przez pełne 12 miesięcy, szacowane wpływy do budżetu to 1,9 mld zł brutto.