Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) ujawniła nazwiska kolejnych medalistów olimpijskich, tym razem z igrzysk w Pekinie, u których ponowne przebadanie próbek wskazało, iż przed ośmioma laty stosowali doping. Prawdopodobnym jest pozbawienie wszystkich dopingowiczów medali, co oznacza, iż brązowy krążek otrzyma polski sztangista Marcin Dołęga.
Dołęga, który w przeszłości sam dwukrotnie był zawieszany za stosowanie niedozwolonych substancji, był naszą wielką nadzieją podczas Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. Polak, były rekordzista świata w kategorii 105 kg, zajął jednak czwarte miejsce, przegrywając podium z Rosjaninem Dmitrijem Łapikowem wyższą, o 0,07 kg, wagą ciała. Teraz jednak potwierdziły się medialne pogłoski, jakoby Łapikow był jednym z przyłapanych na dopingu sztangistów. Jeżeli zostaną one oficjalnie zaakceptowane, brązowy medal otrzyma Dołęga.
Wśród innych ujawnionych nazwisk medalistów są także trzy chińskie mistrzynie z Pekinu: Xiexia Chen (kat. 48 kg), Chunghong Liu (69 kg) i Lei Cao (75 kg). U całej trójki wykryto zabroniony hormon wzrostu, z kolei Liu stosowała dodatkowo subitraminę, środek pozwalający obniżyć w krótkim czasie wagę. Inni medaliści z Pekinu, których próbki dały wynik pozytywny to: Białorusin Andriej Aramnau (srebro w kategorii 85 kg), jego rodaczka Nastazja Nowikawa (brąz, 53 kg), dwie sztangistki z Kazachstanu: Marija Grabowieckaja (brąz, +75 kg) i Irina Niekrasowa (brąz, 63 kg), a także Rosjanin Chadżimurat Akkajew (brąz, 94 kg) oraz dwie Ukrainki: Natalia Dawidowa (brąz, 69 kg) i Olga Korobka (srebro, +75 kg).
Czytaj także: Kolejny sztangista na dopingu. Zieliński dostanie medal olimpijski?
IWF po raz kolejny potwierdziła także pozytywny wynik próbki pobranej od mistrzyni olimpijskiej z Londynu w kategorii 63 kg – Maji Manezy z Kazachstanu. W czerwcu poinformowano z kolei o dopingu wykrytym u jej rodaka – Ilji Ilina, który w Pekinie zdobył złoty medal w kategorii 94 kg, po świetnym pojedynku z Polakiem Szymonem Kołeckim, co sprawi najprawdopodobniej, że tytuł mistrza zostanie przyznany byłemu już prezesowi Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. W sumie, światowa federacja przyznała, że ponowne badania wskazały, iż podczas igrzysk w 2008 i 2012 roku łącznie dwadzieścioro sztangistów przyjmowało niedozwolone substancje. Wszyscy zawodnicy, których nazwiska upubliczniono, zostali tymczasowo zawieszeni. Zgodnie z regulaminem, wyniki zawodów będą mogły być oficjalnie zmienione po ostatecznej decyzji MKOL-u.
Źródło: Eurosport.onet.pl
Foto: Baddriver/WikiCommons