Na oficjalnym youtubeowym kanale Krytyki Politycznej, stosunkowo dawno, bo miesiąc temu, zamieszczone zostało nagranie, w którym dr Magdalena Grabowska, współautorka raportu dotyczącego molestowania seksualnego, przedstawia wyniki badania. Problem w tym, że z tytułu filmu dowiadujemy się, iż molestowania doświadczyło 90 proc. Polek, z kolei Grabowska w nagraniu mówi o 87 procentach.
Pomijając już wiarygodności raportu, ponieważ w tej kwestii również pojawiają się zastrzeżenia, warto skupić się na przekazie, który serwuje użytkownikom serwisu YouTube Krytyka Polityczna. W tytule nagrania zamieszczonego w serwisie społecznościowym znajdziemy bowiem wymowne stwierdzenie, iż „ponad 90 proc. Polek doświadczyło przemocy seksualnej”. Problem w tym, że po włączeniu filmu i wysłuchaniu kilku zdań wypowiedzianych przez Magdalenę Grabowską dowiadujemy się, iż tytuł po prostu kłamie. Z naszych badań wynika, że ta skala molestowania seksualnego jest dość wysoka w Polsce. Z 451 kobiet, które wzięły udział w badaniu, 87 proc. doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego – mówi współautorka projektu.
Ponadto, warto zwrócić uwagę, co współautorka zalicza do form molestowania seksualnego. Nie pytałyśmy kobiet o to, czy doświadczyły molestowania seksualnego, tylko wymieniłyśmy różne sytuacje, które podchodzą pod molestowanie seksualne. Wśród nich takie sytuacje jak: bycie obiektem propozycji seksualnych, czy np. takie sytuacje, które zdarzają się nagminnie dziewczynkom i kobietom, czyli obnażanie się w przestrzeni publicznej – oświadczyła Grabowska. Ciekawe, prawda?
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
WIDEO
źródło, fot: YouTube/Krytyka Polityczna