Choć rozwój szwedzkiego Kościoła katolickiego zawdzięczany jest głównie napływowi migrantów, to notowane są jednak nawrócenia z protestantyzmu. Dotyczy to nawet pastorów – informuje bp Anders Arborelius ze Sztokholmu.
Już w poniedziałek papież Franciszek odwiedzi Szwecję z okazji 500-lecia reformacji. Przed powrotem do Rzymu odprawi Mszę św. dla wiernych Kościoła katolickiego.
Katolicy w Szwecji przez wieki nie mieli łatwo. Jeszcze do 2000 r. musieli płacić podatek na rzecz wspólnoty luterańskiej. Jednak jak zapewnia bp Arborelius, który przeszedł na katolicyzm z luteranizmu, Kościół katolicki obecnie działa na równych prawach z innymi wyznaniami. Duchowny zauważył również, że wrogość wobec katolików spada, lecz u niektórych nadal pokutują krzywdzące dla wiary katolickiej uprzedzenia.
Czytaj także: Kościół katolicki a wolny rynek
Hierarcha zapytany o przyczyny nawróceń szwedzkich luteranów na katolicyzm wskazywał na duchowość katolicką, wierność tradycji, społeczne nauczanie i powszechność Wspólnoty. Zarejestrowanych katolików jest 115 tys., lecz może być ich więcej. Od 2000 r. katolicy przekazują 1 proc. podatku na rzecz swojego Kościoła. Mogą zostać z tego zwolnienie bez podawania powodu. Jak zauważył bp Arborelius, proszą o to zwykle osoby zamożne.
Czytaj także: Kolejny polityk naciska na przyjmowanie imigrantów. Grozi zawetowanie budżetu UE