W sobotę Prokuratura Krajowa wydała oświadczenie, w którym tłumaczy decyzję o ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Działania te będą miały „istotne znaczenie dla wyjaśnienia podstawowych wątków śledztwa”.
W dokumencie czytamy, że działania Prokuratury oparte są na podstawie Kodeksu postępowania karnego. – Zgodnie z art. 209 kodeksu postępowania karnego jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok. Otwarcia zwłok dokonuje biegły lekarz z zakresu medycyny sądowej, w obecności prokuratora albo sądu. Art. 210 kodeksu postępowania karnego stanowi zaś, że w celu dokonania oględzin lub otwarcia zwłok prokurator albo sąd może zarządzić wyjęcie zwłok z grobu.
Mimo podstaw prawnych do podjęcia decyzji o ekshumacji ofiar, część ich rodzin nie zgadza się na otwarcie grobów. Prokuratura wyjaśnia, że o swoich planach informowała już kilka miesięcy temu. – Z należytym szacunkiem dla zmarłych i ich bliskich prowadzący śledztwo prokuratorzy jeszcze w czerwcu poinformowali o swoich planach rodziny ofiar, a także dziennikarzy. Ta decyzja – rzeczowo uargumentowana na spotkaniu z rodzinami – nie wywołała wówczas większych kontrowersji – przypomina biuro prasowe PK, które rozumie sytuację rodzin. – Decyzja o konieczności zbadania wszystkich ciał ofiar katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 roku jest trudna dla wszystkich, także dla prokuratorów.
Czytaj także: Komunikat Prokuratury Krajowej o stanie śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Co ustalono do tej pory?
Jednak najważniejsze jest dobro śledztwa i ostateczne wyjaśnienie zagadki katastrofy pod Smoleńskiem. – Badania te są niezbędne także dla ostatecznej identyfikacji ofiar, których ciała zostały przywiezione do Polski w zaplombowanych trumnach i ustalenia, czy rodziny rzeczywiście pochowały swoich bliskich. W przypadku sześciu z dziewięciu osób, których ekshumacji dokonano, doszło do zamiany ciał – czytamy w dokumencie.
Prokuratura zwraca uwagę na fakt, że to „poważne błędy i zaniechania, których dopuścili się prokuratorzy sześć lat temu, skutkują dziś kolejnym postępowaniem karnym, które prowadzone jest przez Prokuraturę Krajową”. Dotyczy ono niedopełnienia obowiązków i utrudniania postępowania przez funkcjonariuszy publicznych, prokuratorów, w zakresie nie podjęcia decyzji o przeprowadzeniu sekcji zwłok ofiar katastrofy samolotu Tu-154M w dniu 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska wojskowego w Smoleńsku.
Pierwszą ekshumację ciał ofiar katastrofy zaplanowano na 14 listopada. Wtedy ma zostać otwarty sarkofag pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy spoczywają na Wawelu. Ciała prezydenta i jego małżonki zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej informacji TUTAJ.