Parlament Europejski, głosami 408 eurodeputowanych, zatwierdził unijno-kanadyjską umowę o wolnym handlu CETA. W sieci pojawiła się również lista polskich europosłów, którzy głosowali „za”.
Za CETA opowiedziało się 408 z prawie 700 europarlamentarzystów, którzy wzięli udział w głosowaniu. Umowa w całości wejdzie w życie w momencie, gdy ratyfikują ją wszystkie państwa członkowskie. Od kwietnia tego roku większość jej zapisów będzie jednak stosowana tymczasowo.
Głównym założeniem CETA jest zniesienie prawie 99% ceł, większości barier pozataryfowych we wzajemnym handlu oraz liberalizację handlu usługami na linii państwa członkowskie UE-Kanada. Oznacza to, że firmy zarejestrowane w UE zyskają pełen dostęp do rynku kanadyjskiego, zaś przedsiębiorcy zza Oceanu będą mieli analogiczną możliwość w przypadku rynku UE. Zgodnie z zapisami CETA, Kanada otworzy dla Europy rynek zamówień publicznych nie tylko na poziomie federalnym, ale i niższym. W praktyce oznacza to, że firmy z państw wchodzących w skład UE będą mogły startować w tamtejszych przetargach.
Czytaj także: JKM: Głosowałem za Traktatem, ale z ciężkim sercem [WIDEO]
CETA wzbudza ogromne kontrowersje i ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi twierdzą, że po wprowadzeniu umowy w życie eksport towarów za Ocean wzrośnie o ponad 20%, zaś ceny na rynku europejskim spadną od 8 do 20%. Przeciwnicy uważają z kolei, że CETA przyczyni się do wzrostu bezrobocia. Ich zdaniem do 2023 roku, w Europie będzie o 200 tysięcy miejsc pracy mniej. Kolejnym, coraz częściej podnoszonym argumentem, jest również kwestia genetycznie modyfikowanej żywności, która miałaby trafiać z Kanady na nasz kontynent. Pomimo zapisów w umowie, które wykluczają taką możliwość, przeciwnicy CETA twierdzą, że zagrożenie nadal jest realne.
Polacy głosowali „za”
Wśród 408 europosłów, którzy poparli CETA znaleźli się również Polacy. Poniżej publikujemy pełną listę europarlamentarzystów z nad Wisły, którzy zagłosowali za zatwierdzeniem umowy o wolnym handlu z Kanadą. Na swoim twitterowym profilu zamieścił ją wicemarszałek Sejmu RP, Stanisław Tyszka z Kukiz’15.
Europosłowie z Polski, którzy poparli dziś umowę CETA. #StopCETA pic.twitter.com/hWZTvem8L1
— Stanisław Tyszka (@styszka) 15 lutego 2017
Wśród europosłów, którzy głosowali „za” CETA znalazł się Janusz Korwin-Mikke. Jego poparcie dla umowy o wolnym handlu nie może jednak dziwić. Jeszcze w październiku zeszłego roku podobne stanowisko wygłosił bowiem jego najbliższy współpracownik, Przemysław Wipler, który oświadczył, że po przeczytaniu CETA stał się jej zwolennikiem. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
źródło: radiozet.pl, Twitter, wMeritum.pl
Fot. Wikimedia/M0tty