Tatrzański Park Narodowy ogłasza konsultacje społeczne w sprawie wpisania Doliny Kościeliskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z inicjatywą wyszła strona słowacka w ramach wspólnego projektu.
Projekt pt. „Mezozoiczne doliny Zachodnich Karpat” to inicjatywa strony słowackiej. Zakłada on wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trzynastu miejsc. Wśród nich znajduje się położony w Polsce i na Słowacji Przełom Dunajca, oraz położona w Polsce Dolina Kościeliska – Wąwóz Kraków. Powodem chęci wpisania tego miejsca na listę jest mezozoiczne pochodzenie wapiennych skał tworzących dolinę oraz występujące tam zjawiska kresowe.
To jednak nie wszystko. Wąwóz Kraków jest również miejscem przebywania gatunków, które są w Polsce rzadko spotykane, jak sokół wędrowny, pomurnik czy kozica tatrzańska. Wszystko to więc powoduje, że wpisanie tego miejsca na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest uzasadnione.
Czytaj także: Wybieracie się w Tatry, a macie dość Zakopanego? Oto pięć alternatyw, które warto rozważyć
Dolina Kościeliska ma ok. 9 kilometrów długości i jest położona w Tatrach Zachodnich. Tworzy ona długi i głęboki wąwóz skalny, którego ściany w trzech miejscach zwanych bramami zbliżają się do siebie tworząc Niżnią, Pośrednią i Wyższą Kościeliską Bramę.
Z kolei Wąwóz Kraków jest prawą odnogą Doliny Kościeliskiej, wciętą w stoki masywu Ciemniaka i Upłazińskiej Kopy. Ma długość ok. 3 kilometrów i jest uważany za najpiękniejszy wąwóz skalny polskich Tatr Zachodnich. Zbudowany jest niemal w całości ze skał węglanowych, jedynie niewielka część nakryta jest skałami krystalicznymi.
Czytaj także: Znane z Biblii Jezioro Galilejskie niedługo wyschnie? Ekstremalnie niski poziom wody!