Platforma Obywatelska opublikowała w mediach społecznościowych nagranie pod tytułem „10.04.2010. Dlaczego?”. Zostały w nim przedstawione i omówione możliwości uniknięcia katastrofy w Smoleńsku, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku na terenie Federacji Rosyjskiej.
10 kwietnia 2010 roku samolot TU-154 miał 7 możliwości, żeby uniknąć katastrofy. Łamiąc wszelkie procedury kontynuował tragiczny lot. Dlaczego? – czytamy w opisie filmu opublikowanym na oficjalnym kanale YouTube Platformy Obywatelskiej.
Nagranie wyjaśnia, dlaczego doszło do tragedii w Smoleńsku i przedstawia siedem alternatywnych możliwości postępowania, dzięki którym można był jej uniknąć. Lektor omawia po kolei różne scenariusze opierając się na dotychczasowych ustaleniach w sprawie katastrofy polskiego Tu-154.
Jedna z przedstawionych możliwości dotyczy okoliczności wylotu Tupoloewa. Lektor wskazuje, że nawigatorowi Tu-154M nie zapewniono wymaganego przepisami 8-godzinnego wypoczynku przed wylotem do Smoleńska. Następnie przypomina, że załoga Tu-154M spóźniła się w dniu wylotu na lotnisko o 30 minut, przez co miała mniej czasu na przygotowanie się przed lotem. Podkreślony jest również fakt, że z czterech członków załogi tylko technik pokładowy miał uprawnienia, by wsiąść do samolotu. Ponadto, tylko jeden pilot znał język rosyjski. Ten samolot nie miał prawa wystartować – podsumowuje lektor i wskazuje, że to pierwsza z siedmiu możliwości uniknięcia katastrofy.
W filmie przedstawiono tezę, że pilot samolotu zbyt szybko zaczął lądowanie i zwrócono uwagę, że załoga ignorowała kilkukrotne komendy systemu TAWS, który ostrzega o zbliżaniu się do ziemi – „terrain ahead” (ostrzeżenie o niebezpieczeństwie) oraz „pull up” (nakaz rozpoczęcia wznoszenia).
Katastrofy smoleńskiej można było uniknąć, gdyby przestrzegano procedur – mówili na konferencji prasowej w niedzielę politycy PO Marcin Kierwiński i Sławomir Neumann. Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że PO swoją konferencją chce pomóc „dojść do prawdy o katastrofie smoleńskiej”. Poseł PO Marcin Kierwiński stwierdził, że przyczyny katastrofy smoleńskiej zostały wyjaśnione przez „najlepszych polskich ekspertów”. W jego ocenie, zgodnie z informacjami przedstawionymi w filmie, katastrofy smoleńskiej można było uniknąć. „Można było uniknąć w dniu 10 kwietnia, można było, tylko trzeba było stosować procedury” – mówił.
Poinformował, że zaprezentowany film opiera się na efektach pracy Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego kierowanej przez Jerzego Millera oraz danych Naczelnej Prokuratury Wojskowej. „Jarosław Kaczyński cały czas mówi, że dąży do prawdy, że jest coraz bliżej do prawdy, może ten film pozwoli mu właśnie tę prawdę poznać, bo ta prawda jest znana, ona jest oczywiście bardzo tragiczna, ale jest doskonale znana i kłamstwa Antoniego Macierewicza jej nie zmienią” – powiedział Kierwiński.
Pytany przez dziennikarzy, czy po katastrofie wojskowego samolotu CASA w Mirosławcu w 2008 roku, w wyniku której zginęło 20 osób ówczesny minister obrony narodowej w rządzie PO Bogdan Klich, nie powinien przeprowadzić reformy dotyczącej lotnictwa wojskowego ocenił, że za wyszkolenie załogi 36 specpułku, który odpowiadał za lot do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. odpowiedzialny był generał Andrzej Błasik. „To w jego kompetencji było także wdrożenie zaleceń pokontrolnych po katastrofie w Mirosławcu” – dodał Kierwiński.
Według polityków PO załoga samolotu w trakcie lotu była poddana presji psychicznej. „Dla mnie – podkreślam to – dla mnie, rzeczą dość oczywistą jest to, że załoga podlegała bardzo silnej presji psychicznej i z jakiś powodów ignorowała, pewnie z powodu tej presji, komendy ostrzeżenia samolotu” – stwierdził Kierwiński.
10 kwietnia 2010 r. o godz. 8.41 samolot Tu-154M z delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.
Źródło: YouTube.com/PlatformaObywatelska, PAP
Fot. YouTube.com/PlatformaObywatelska