Po 77 latach Kazachstan zamierza zrezygnować z cyrylicy i wprowadzić w kraju alfabet łaciński. O zmianach poinformował tamtejszy prezydent, Nursułtan Nazarbajew.
Cyrylica została wprowadzona w Kazachstanie w 1940 roku. Jako była republika Związku Radzieckiego, kraj ten musiał się dostosować również w piśmie. Wcześniej, od 1929 roku w Kazachstanie obowiązywał właśnie alfabet łaciński, a przed 1929 rokiem arabski. Zmian dokonywano więc wówczas stosunkowo często.
Teraz prezydent Nursułtan Nazarbajew poinformował, że kraj wraca do alfabetu łacińskiego. Opracowany zostanie nowy standard łacińskich znaków, a władze przewidziały również istnienie okresu przejściowego, w czasie którego obowiązywać będą oba alfabety. Ostateczny termin wprowadzenia nowego alfabetu został wyznaczony na 2025 rok.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Jak powiedział prezydent, pierwszym etapem będzie przygotowanie specjalistów, którzy zajmą się organizacją i nauczaniem nowego alfabetu. – Od 2018 roku należy przygotowywać specjalistów, którzy będą uczyli nowego alfabetu i wydawać podręczniki szkolne. W najbliższych dwóch latach należy przeprowadzić prace organizacyjne i metodyczne – mówił Nazarbajew.
Kazachstan rezygnuje z cyrylicy https://t.co/BmPGmCE5oh pic.twitter.com/WEWRzWKTHz
— Biełsat po polsku (@Bielsat_pl) April 12, 2017
Czytaj także: W Polsce wzrasta zatrudnienie więźniów