Poznaliśmy pierwsze plany Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące organizacji egzaminu kończącego ośmioletnią szkołę podstawową. Ostateczna wersja ma zostać przedstawiona w czasie wakacji.
Również w czasie wakacji Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować pierwsze materiały z zadaniami, które mogą się pojawić na egzaminie po ósmej klasie. Przypomnijmy, że w myśl nowej ustawy następuje likwidacja gimnazjów i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum ogólnokształcącego lub pięcioletniego technikum. Oczywiście niesie to za sobą konieczność przygotowania nowych egzaminów, które zastąpią dotychczasowy test szóstoklasisty oraz testy gimnazjalne.
Wiadomo już, jak egzamin kończący szkołę podstawową będzie wyglądał. Uczniowie będą pisali go w ciągu trzech dni, a sam test będzie podzielony na cztery części. Pierwszy dzień to trwający 120 minut egzamin z języka polskiego. Drugi dzień zajmie 100-minutowy egzamin z matematyki.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Trzeciego dnia z kolei uczniowie będą pisali dwa testy. Pierwszy to egzamin z języka obcego nowożytnego, który będzie można wybrać spośród: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego oraz włoskiego.
Czwarty i ostatni test to egzamin z przedmiotu kierunkowego. Uczniowie będą mogli wybrać tutaj test z jednego z pięciu przedmiotów: biologii, fizyki, chemii, geografii oraz historii.
Czytaj także: Jak Polacy oceniają pracę rządu? Tutaj wyraźnie widać podział!