Spadek aktywności zawodowej wśród kobiet był jednym z argumentów, które wysuwano przeciwko programowi Rodzina 500 plus. Minister Elżbieta Rafalska odniosła się do tych zarzutów. Z wyliczeń, które podało, podległe jej ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS) wynika, że liczba kobiet biernych zawodowo spada. W I kwartale 2017 było ich o 30 tys. mniej niż pod koniec 2016 roku.
Z uwagą śledzimy dane z rynku pracy, pozwalające na rzetelne porównania. Zarzut o dezaktywizującym wpływie programu „Rodzina 500 plus” na kobiety nie znajduje potwierdzenia – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.
MRPiPS wskazuje na generalizację stosowaną przez przeciwników programu 500 plus, którzy argumentują, że bierność zawodowa jest efektem poświęcenia się na rzecz życia rodzinnego i wychowywania dzieci. Odniosła się do tego również minister Rafalska.
Bierne zawodowo są również kobiety bezdzietne. Nieposzukiwanie pracy przez część kobiet jest często związane z opieką nad starszymi członkami rodziny albo innymi przyczynami rodzinnymi lub osobistymi – zauważyła minister Elżbieta Rafalska. – Przytoczone przeze mnie twarde dane dobitnie wskazują, że kobiety chętniej podejmują pracę, bez względu na świadczenie z programu „Rodzina 500 plus”. Zarzuty opozycji to ewidentne mijanie się z prawdą – dodała.
Resort monitoruje współczynnik aktywności zawodowej w zestawieniu „Rodzina 500 plus”. Zgodnie z ich wyliczeniami, od momentu prowadzenia badań (I kwartał 2016 roku) do ostatnich wyników (I kwartał 2017 roku) współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15+ wzrósł o 0,1 pkt. proc. Obecnie wynosi 56,2 proc.
Rodziny dążą do pracy. Każdy chce zapewnić swoim najbliższym jak najlepsze warunki do życia. Praca to sfera, która zapewnia również możliwość samorozwoju. Ten, kto twierdzi, że kobiety rezygnują z pracy zawodowej z powodu wsparcia otrzymanego na dzieci, obraża polskie rodziny – zauważyła minister Elżbieta Rafalska.