Wczoraj na łamach wMeritum.pl publikowaliśmy tekst, w którym powoływaliśmy się na informacje zawarte w artykule zamieszczonym na portalu tvp.info. Dotyczył on ekspertyzy wydanej przez Biuro Analiz Sejmowych ws. niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową oraz praw, które z tego tytułu przysługują naszemu państwu (więcej TUTAJ). Tekst, oprócz informacji w nim zawartych, wzbudził spore zainteresowanie internautów także z innego powodu.
Z opinii Biura Analiz Sejmowych wynika, że w czasie II wojny światowej polskie państwo poniosło największe straty w Europie, a z punktu widzenia międzynarodowego i prawnego twierdzenie, że roszczenia odszkodowawcze wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuprawnione. Autorzy ekspertyzy zwracają również uwagę, iż w odniesieniu do ogromu strat jakie poniósł nasz kraj – odszkodowania od Niemiec były minimalne – czytamy na portalu internetowym telewizji TVP Info.
Oprócz informacji, redaktorzy oficjalnej strony internetowej telewizji informacyjnej uraczyli czytelników… ciekawą fotografią. Jej umieszczenie w tekście natychmiast zwróciło uwagę internautów. Mowa o tym zdjęciu:
Czytaj także: Portal tvp.info ujawnił wyniki ekspertyzy sejmowej. Polsce przysługuje prawo do reparacji od Niemiec!
Czy zamieszczenie akurat tego zdjęcia niemieckich żołnierzy w tekście o reparacjach wojennych było przypadkowe? Trudno wnioskować, jednak jego historia każe nam bliżej przyjrzeć się całej sprawie.
Opublikowana w tekście fotografia wśród polskich internautów nabrała „mocy” kilka lat po słynnej wypowiedzi Jacka Kurskiego, który zasugerował, że dziadek Donald Tuska należał do Wehrmachtu. Słowa obecnego szefa TVP były szeroko komentowane, a internauci dorabiali do nich własne teorie. Jedną z nich była ta związana z powyższym zdjęciem. Na internetowych forach przedstawiano ją bowiem jako… portret dziadka Donalda Tuska. Co ciekawe, fotografia miała swoje życie poza internetem. Niektórzy z przeciwników byłego premiera drukowali ją bowiem i kolportowali w formie ulotek. Wszystko po to, by zdyskredytować polityka.
Cała sprawa oburzyła część czytelników, którzy publikację fotografii jako element propagandowy.
Dobor zdjec ??♀️ Jak Wam nie jest wstyd… To jest tak tepa propaganda, ze jak jestem calym sercem z rzadem, tak Was nie potrafie tolerowac
— Ania Nowacka?? (@JakieToMaZnacz) 11 września 2017
źródło: tvp.info
Fot. YouTube screen