Sąd Najwyższy przyjrzał się prezydenckiemu projektowi ustawy o SN. Sędziowie opublikowali komunikat w tej sprawie. Zauważyli w nim m.in., że projekt faktycznie wprowadza dwie nowe izby, których zadaniem będzie kontrola SN.
„W związku z przedłożeniem przez Prezydenta RP projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, podjęte zostały prace analityczne zmierzające do kompleksowej oceny tej inicjatywy legislacyjnej. W załączonym poniżej komunikacie przedstawiono najważniejsze tezy przygotowanej opinii” – czytamy w komunikacie Sądu Najwyższego.
Autorzy opinii stwierdzili, że prawdziwym celem sporządzonego projektu jest tzw. „dekomunizacja części składu Sądu Najwyższego”. Ponadto sędziowie, którzy zapoznali się z proponowanymi przepisami wskazują inne zasadnicze cele, które wynikają z ustawy:
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
– weryfikacja – za pomocą skargi nadzwyczajnej – dotychczasowego orzecznictwa SN
– wyłączenie możliwości dokonywania przez sądy powszechne oraz Sąd Najwyższy rozproszonej kontroli konstytucyjności prawa
– usuwanie zarówno w przyszłości, jak i ze skutkiem wstecznym, rozstrzygnięć związanych ze sprawami wyborczymi, w tym o ważności wyborów
Sędziowie przyjrzeli się m.in. skardze nadzwyczajnej. W ich ocenie, nowa instytucja może doprowadzić do napływu wielkiej, trudnej do wyobrażenia, fali spraw. To z kolei, może doprowadzić do przewlekłości postępowań sądowych, której miała zaradzić reforma.
SN dopatrzył się jednego pozytywu, w porównaniu z ustawą PiS : „może być określona jako „lepsza” jedynie w zakresie, w jakim nie doprowadza do jednoczesnego usunięcia wszystkich sędziów Sądu Najwyższego”.
Cały komunikat SN w tej sprawie jest dostępny pod adresem: Komunikat w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym
Projekt został także zaopiniowany: Opinia do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym
Czytaj także: Polowania na łosia mogą spowodować załamanie populacji. Naukowcy z PAN apelują