13 grudnia 1981 roku na terenie Polski wprowadzono stan wojenny. Decyzja komunistycznych władz kosztowała życie kilkudziesięciu osób. IPN opublikował krótki spot upamiętniający tragiczne wydarzenia z tego okresu.
Dokładnie 36 lat temu o godzinie 6 Polskie Radio zaczęło nadawać przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego w którym informował on o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie kraju. Decyzja zapadła 12 grudnia 1981 roku. To właśnie wtedy na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, Rada Państwa podjęła uchwałę w tej sprawie.
13 grudnia o godzinie 0:00 na ulice wkroczyły oddziały ZOMO i rozpoczęła się akcja aresztowań ludzi związanych z opozycją antykomunistyczną. W wyniku działań służb w ciągu kilku dni umieszczono około 5 tys. osób, które następnie umieszczono w 49 ośrodkach internowania.
Czytaj także: Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Dziś mija 37 lat
Szacuje się, że w dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW. Na ulicach pojawiło się 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych.
Dokumenty dowodzą, że wprowadzając stan wojenny ekipa gen. Jaruzelskiego dążyła do utrzymania swojej władzy nawet za cenę krwi, prosząc Kreml o przysłanie pomocy wojskowej.#IPN #StanWojenny #Jaruzelski #NotatkaAnoszkina #UkładWarszawski #ZbrodnieKomunistyczne #13grudnia pic.twitter.com/3u48S8SjJz
— IPN (@ipngovpl) 13 grudnia 2017
Stan wojenny trwał przez 586 dni i zakończył się 22 lipca 1983 roku. Kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej oszacował liczbę ofiar śmiertelnych w tym okresie na 56 osób. Według Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej od początku stanu wojennego do 1989 roku w wyniku działań władzy zginęło 91 osób. Ponadto szacuje się, że w okresie obowiązywania stanu wojennego internowano 10 131 działaczy.
W celu upamiętnienia tragicznych wydarzeń Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, wspólnie z TVP Kraków, przygotowały symboliczny spot.