Uruchamiamy pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach. Już dziś na ulice Warszawy wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MSWiA w Komendzie Stołecznej Policji.
Kamery na mundurach policjantów były zapowiadane jeszcze w grudniu 2016 roku. Nagrywanie interwencji miało służyć transparentności działań policji i przyczynić się do szybkiego rozwiązywania wszelkich sporów powstałych w związku z działaniami funkcjonariusza.
18 grudnia Mariusz Błaszczak, szef MSWiA, poinformował o uruchomieniu pilotażowego programu. Jako pierwsi kamery otrzymali policjanci z Warszawy, którzy już w poniedziałek wyruszyli z nimi na patrole. Minister zapowiada jednak, że w najbliższych dniach program przetestują również inni. Resort chce, aby kamery weszły do użycia wszystkich garnizonów policji w 2018 roku.
Czytaj także: Elbląg: Policjanci otrzymali kamery. \"Pozwolą wyjaśnić sytuacje sporne\
„Jeszcze przed świętami kamer zaczną używać funkcjonariusze z garnizonów: dolnośląskiego i podlaskiego” – powiedział szef MSWiA.
Za kilka minut w KSP rozpocznie się prezentacja kamer na mundury, które będą używane przez stołecznych policjantów pic.twitter.com/57oLmw36XC
— MSWiA (@MSWiA_GOV_PL) 18 grudnia 2017
Polscy policjanci przygotowując program wzorowali się na podobnych rozwiązaniach, które istnieją za granicą np. w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.
„Podczas interwencji kamery pozwolą w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuacje, w których jest słowo przeciwko słowu. Doświadczenia np. z USA pokazują, że kamery na mundurach mają również charakter prewencyjny. Nagrywając interwencję zarówno policjanci jak i obywatele zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań” – powiedział minister.
Program testowy obejmie 3 garnizony w Polsce: stołeczny, podlaski i dolnośląski. MSWiA informuje, że w każdym z nich policjanci otrzymają 60 urządzeń:
– 30 urządzeń typu A (kamera podstawowa, rejestrująca obraz i dźwięk),
– 30 urządzeń typu B (kamera rejestrująca obraz i dźwięk z ruchomym obiektywem oraz z możliwością odtwarzania nagrania).
Kamery mogą pracować do 10 godzin w trybie ciągłym. System, który przetestują policjanci został zaprojektowany tak, by uniemożliwić jakąkolwiek ingerencję w długość czy datę nagrania. Ponadto umożliwia identyfikację funkcjonariusza do którego należy.