Czy właściciel interesu może odmówić usługi bez uzasadnionej przyczyny? Minister sprawiedliwości i prokurator generalny ma co do tego wątpliwości. Postanowił skierować do Trybunału Konstytucyjnego sprawę łódzkiego drukarza, który został skazany za to, że nie chciał wydrukować plakatów LGBT.
Pod koniec listopada Sąd Rejonowy w Łodzi wydał wyrok, który wywołał falę komentarzy w polskich mediach. Pracownik drukarni odmówił wykonania plakatów dla fundacji LGBT. Został za to uznany winnym popełnienia wykroczenia. (Szczegóły TUTAJ)
„Sąd Rejonowy dla Łodzi – Widzewa w Łodzi wyrokiem z 31 marca 2017 r. uznał, że łódzki drukarz dopuścił się wykroczenia. Miało ono polegać na umyślnej i bez uzasadnionej przyczyny odmowie wykonania usługi na rzecz Fundacji LGBT Business Forum, do którego był obowiązany (art. 138 kodeksu wykroczeń)” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Ostatecznie Sąd Okręgowy w Łodzi nie uwzględnił apelacji i w dniu 26 maja br. utrzymał powyższe orzeczenie.
Minister chce uniewinnienia
W drugiej połowie września Zbigniew Ziobro podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji od wyroku w tej sprawie i wniósł o uniewinnienie drukarza. Prokuratura Krajowa poinformowała w komunikacie o zarzutach kasacyjnych, które przedstawił Prokurator Generalny.
„Zdaniem Prokuratora Generalnego Sąd II instancji nienależycie ocenił zarzuty, w których zakwestionowane zostało powstanie po stronie obwinionego obowiązku realizacji świadczenia na rzecz Fundacji LGBT Business Forum, także kwestionujące stanowisko Sądu I instancji, że odmowa świadczenia przez obwinionego, w tym wynikająca z jego przekonań religijnych, nie była uzasadniona w rozumieniu art. 138 kodeksu wykroczeń” – napisano.
Sprawa dla Trybunału?
27 grudnia Prokuratura Krajowa poinformowała o kolejnej inicjatywie związanej z wyrokiem ws. łódzkiego drukarza. Tym razem prokurator generalny i minister sprawiedliwości skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego.
Według prokuratora generalnego podstawa prawna wyroku (art. 138 kodeksu wykroczeń) jest sprzeczna z Konstytucją. Ziobro wskazuje na złamanie zasad proporcjonalności i naruszenie zasad demokratycznego państwa prawa.
„Zasada wolności umów nie została wyrażona wprost w Konstytucji. Nie ulega jednak wątpliwości, że swoboda umów jest wartością chronioną konstytucyjnie jako pochodna ogólnej zasady wolności każdego człowieka. Wiązana też jest z zasadą wolności gospodarczej. Jej istota polega na możliwości swobodnego wyboru sposobu własnego postępowania przy składaniu oświadczeń woli kierowanych do innych osób, a więc w sferze stosunków umownych”- czytamy na stronie Prokuratury Krajowej.
„W demokratycznym państwie prawnym, którego istotą jest m.in. wolność gospodarcza i swoboda kontraktowania przepis z lat 50. ubiegłego stulecia nie może być narzędziem do zwalczania wolności gospodarczej” – napisano w komunikacie.