Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, interweniuje w kontrowersyjnej sprawie drukarza, który został uznany winnym niewykonania usługi. Pracownik odmówił wydrukowania ulotek dla LGBT.
Pod koniec listopada Sąd Rejonowy w Łodzi wydał wyrok, który wywołał falę komentarzy w polskich mediach. Pracownik drukarni odmówił wykonania plakatów dla fundacji LGBT. Został za to uznany winnym popełnienia wykroczenia. (Szczegóły TUTAJ)
„Sąd Rejonowy dla Łodzi – Widzewa w Łodzi wyrokiem z 31 marca 2017 r. uznał, że łódzki drukarz dopuścił się wykroczenia. Miało ono polegać na umyślnej i bez uzasadnionej przyczyny odmowie wykonania usługi na rzecz Fundacji LGBT Business Forum, do którego był obowiązany (art. 138 kodeksu wykroczeń)” – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.
Czytaj także: Nie chciał drukować plakatów LGBT, dostał wyrok. Minister interweniuje
Ostatecznie Sąd Okręgowy w Łodzi nie uwzględnił apelacji i w dniu 26 maja br. utrzymał powyższe orzeczenie.
Prokurator Generalny interweniuje
Zbigniew Ziobro podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji od wyroku w tej sprawie i wniósł o uniewinnienie drukarza. Prokuratura Krajowa poinformowała w komunikacie o zarzutach kasacyjnych, które przedstawił Prokurator Generalny:
„Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny zarzucił wyrokowi Sądu Okręgowego naruszenie przepisów prawa procesowego, które polegało na zaniechaniu należytego rozpoznania wniesionych na korzyść łódzkiego drukarza zarzutów apelacyjnych prokuratora i jego obrońcy”
„Zdaniem Prokuratora Generalnego Sąd II instancji nienależycie ocenił zarzuty, w których zakwestionowane zostało powstanie po stronie obwinionego obowiązku realizacji świadczenia na rzecz Fundacji LGBT Business Forum, także kwestionujące stanowisko Sądu I instancji, że odmowa świadczenia przez obwinionego, w tym wynikająca z jego przekonań religijnych, nie była uzasadniona w rozumieniu art. 138 kodeksu wykroczeń” – czytamy w komunikacie.
Według Prokuratora Generalnego należy zbadać, czy drukarz był zobowiązany do wykonania zlecenia – jako osoba zajmująca się świadczeniem usług zawodowo. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na przyczynę, dla której odmówił realizacji świadczenia i odpowiedzieć na pytanie na ile była ona uzasadniona.
„Zdaniem Prokuratora Generalnego dowody zgromadzone w tej sprawie pozwalają na przyjęcie, że w chwili, w której obwiniony odmówił wykonania usługi, strony pozostawały na etapie negocjacji mogących ewentualnie prowadzić do zawarcia umowy, która finalnie nie została jednak zawarta” – napisano w komunikacie.
Prokurator Generalny zakwestionował także „rzetelność kontroli odwoławczej orzeczenia Sądu I instancji”. Na końcu komunikatu, zwrócono na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2015 roku w sprawie prawa do odmowy wykonania świadczenia zdrowotnego niezgodnego z sumieniem.
„(Trybunał Konstytucyjny – przyp. red.) uznał, że wolność sumienia, a więc także prawo do sprzeciwu wobec postępowania sprzecznego z sumieniem, stanowią kategorie pierwotne i niezbywalne, które prawo konstytucyjne oraz regulacje międzynarodowe jedynie poręczają, a które muszą być respektowane niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe je potwierdzające” – czytamy.