Polska po raz pierwszy weszła do pierwszej dziesiątki europejskich krajów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych studentów. W zestawieniu przygotowanym przez portal Study.eu najlepsze okazały się Niemcy.
W rankingu miejsca na podium zajęły kolejno: Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Polska wywalczyła w tym roku 10 miejsce. Jest jedynym krajem, który w tej edycji w pierwszej dziesiątce debiutuje. W ubiegłym roku Polska wypadła gorzej – była w piątce krajów między 16. a 20. miejscem.
„Polskie uczelnie systematycznie zwiększały dostępność studiów w języku angielskim. Nic więc dziwnego, że w ciągu dziesięciu lat liczba zagranicznych studentów w Polsce wzrosła z 12 tys. do 65 tys.” – podsumowano w raporcie.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Autorzy raportu porównywali 30 europejskich krajów. To nie tylko wybrane kraje Unii Europejskiej, ale także m.in. Norwegia, Rosja, Ukraina czy Turcja.
Przed Polską w zestawieniu znalazły się też: Holandia (4. miejsce), Rosja (5.), Szwajcaria (6.), Szwecja (7.), Belgia(8.) i Włochy (9. miejsce).
Oceniane były trzy grupy wskaźników. To „edukacja”, „koszty”, a także „życie i kariera”.
W części „edukacja” (stanowiła 45 proc. całkowitej oceny) brano pod uwagę, jak dany kraj radzi sobie w światowych rankingach uczelni (QS, THE, ARWU). Analizowano też wyznaczniki jakości nauczania, a także liczbę programów studiów nauczanych po angielsku.
To właśnie w tej części Polska odnotowała największy wzrost, dzięki czemu weszła do pierwszej dziesiątki.
Drugim wskaźnikiem był „koszt” (30 proc. oceny). Obliczano tu średni koszt życia w danym kraju oraz średnie czesne dla osoby z Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz dla osoby spoza tego obszaru. Im niższe koszty, tym lepiej.
Jeśli chodzi o sam dział „koszty”, Polska wypadała w nim w rankingu najlepiej. W raporcie napisano, że średni roczny koszt życia i studiowania w Polsce w to ok. 7 tys. euro, podczas gdy w najdroższym w zestawieniu państwie – Wielkiej Brytanii – takie średnie roczne koszty to aż 23 tys. euro.
Z kolei trzeci czynnik – „Życie i kariera” (25 proc. oceny) uwzględnia jakość życia i możliwości rozwoju kariery zagranicznych absolwentów. W tym wskaźniku po raz pierwszy uwzględniono też bezpieczeństwo.
Zwycięzca zestawienia – Niemcy – otrzymał 80,7 punktów (na 100 możliwych), a Polska 60,1. Nieco tylko lepiej od nas wypadły Włochy (60,2) oraz Belgia (60,4).
Study.EU Country Ranking 2018 publikowany jest raz na rok. Na stronie Study.eu (przygotowywanej przez prywatną firmę z siedzibą w Hamburgu) gromadzone są informacje o ponad 7,5 tys. programów studiów prowadzonych w całej Europie.
Our new Country Ranking is out: #Germany defends top spot before #UK, #France moves up to 3https://t.co/52gSUINdCL pic.twitter.com/hFtsy9mYIj
— Study.EU (@wwwStudyEU) 20 lutego 2018
#Poland: Most affordable for international students in our new Country Rankinghttps://t.co/52gSUINdCL pic.twitter.com/UQKYWPYuBN
— Study.EU (@wwwStudyEU) 20 lutego 2018
#UK reclaims top spot for Education in our Country Ranking – only held back by cost, the highest in #Europe. #intledhttps://t.co/52gSUINdCL pic.twitter.com/0GQVCxCVcO
— Study.EU (@wwwStudyEU) 20 lutego 2018