Kilka dni temu informowaliśmy Państwa o planach sieci Żabka na obejście ograniczeń w handlu w niedziele. Dzięki współpracy z Pocztą Polska placówki te miałyby być otwarte w każdym dniu tygodnia. W odpowiedzi na te doniesienia „Solidarność” zapowiada przeprowadzenie analizy prawnej, w celu sprawdzenia czy dopuszczalne jest świadczenie usług pocztowych przez sklepy Żabka. Chce również nowelizacji ustawy, która wykluczy możliwość stosowania takich „furtek”.
Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, sieć Żabka znalazła sposób na to, jak zachęcić franczyzobiorców do otwierania sklepów w niedziele z zakazem handlu. Sieć twierdzi, że jej sklepy, jako placówki pocztowe, będą mogły funkcjonować w dni, w które zamknięte pozostaną lokale większości konkurentów.
Od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy sieci będą otrzymywać naklejki z napisem „Placówka pocztowa”, do wyeksponowania na drzwiach sklepu. Jak to możliwe, że sklepy spożywcze mogą być jednocześnie placówkami pocztowymi? To efekt współpracy Żabki z Pocztą Polską i DHL.
Czytaj także: Sklepy \"Żabka\" będą otwarte w niedziele z zakazem handlu. Zaskakujący sposób na obejście przepisów
– Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku. Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – wyjaśnia w odpowiedzi na pytania „Wiadomości Handlowych” biuro prasowe Żabki.
Zakwalifikowanie Żabek jako placówek pocztowych oznacza, że sklepy te nie będą objęte zakazem niedzielnego handlu. Jednym z wyjątków zapisanych w obowiązującej od marca br. ustawie są bowiem „placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe”.
Solidarność chce pozbawić „Żabkę” możliwości handlu w niedzielę
Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”, zapowiedział w rozmowie z Radiem Maryja, podjęcie działań uniemożliwiających „Żabce” handel w niedzielę.
– Żabka jako sieć franczyzowa, jeżeli w poszczególnych sklepach za ladą staną właściciele, może prowadzić działalność handlową, ale jako całość w sposób absolutnie niedopuszczalny próbuje obejść to prawo. Przeprowadzamy w tej chwili analizę prawną, czy jest to dopuszczalne. W naszej ocenie – nie – stwierdził Marek Lewandowski.
Rzecznik „Solidarności” zapowiada, że niezależnie od wyniku analizy, „jeśli okaże się, że rzeczywiście taka praktyka byłaby możliwa, Solidarność bardzo szybko zaproponuje nowelizację, aby kolejną z tych furtek wykluczyć„.
Przypomnę, że ograniczenie handlu w niedziele ma przede wszystkim umożliwić odpoczynek – wolną niedzielę pracownikom handlu. Z drugiej strony (ta sytuacja) jest ewidentną, ordynarną próbą obchodzenia prawa i wykorzystania ewentualnych luk w tej ustawie – powiedział Lewandowski.
Stanowisko Poczty Polskiej
W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu Poczta Polska podkreśla, że wykorzystanie zapisów w prawie dotyczącym wyłączenia z zakazu handlu w niedzielę działalności związanej ze świadczeniem usług pocztowych, to autonomiczna decyzja Zarządu Żabka Polska S.A. Poniżej prezentujemy treść oświadczenia:
Sklepy naszego partnera w obszarze e-commerce nie są placówkami pocztowymi Poczty Polskiej S.A. w rozumieniu Ustawy Prawo Pocztowe. Niemniej obecny stan prawny nie wyklucza możliwości posiadania statusu placówki pocztowej przez sklepy Żabka innego operatora pocztowego lub sytuacji gdy Żabka jako Spółka jest zarejestrowanym operatorem pocztowym. Informacji w tym zakresie może udzielić podmiot: Żabka Polska S.A. wskazując czy jest zarejestrowanym operatorem pocztowym lub czy ma podpisaną umowę agencyjną z innym operatorem pocztowym. Zgodnie ze stanem faktycznym, sklepy Żabka mają podpisaną umowę z firmą Point Pack.pl S.A., która tworzy sieć punktów nadania i odbioru przesyłek, które są zlokalizowane w sklepach Żabka i Freshmarket.
Pragniemy podkreślić, że umowa Poczty Polskiej o współpracy z Żabką nie ma cech umowy agencyjnej (pośredniczenie przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie / albo do zawierania umów w imieniu Poczty Polskiej), gdyż w zewnętrznych punktach odbioru dochodzi jedynie do wydania przesyłek (ostatnia faza realizacji usługi, na którą to usługę umowę zawarł nadawca). Tym samym nie dochodzi do zawierania umów na rzecz lub w imieniu Poczty Polskiej – stąd też nie powinno być nawet domniemania, że sklepy Żabka funkcjonują w obszarze agencyjnym Poczty Polskiej.
Dotychczasowa współpraca w obszarze odbiorów przesyłek kurierskich w sieci sklepów Żabka wskazuje, że znikomy procent paczek nadawanych Pocztą Polską odbierany jest przez klientów w niedzielę.
Wyjątki od zakazu handlu w niedzielę
Zakaz handlu w niedzielę to projekt, który wprowadzany będzie stopniowo. Poza pewnymi wyjątkami, w tym roku handlowe będą pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca – pozostałe mają być wolne od handlu. W przyszłym roku pozostać ma tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu, a w 2020 roku handel w niedzielę ma być całkowicie zakazany.
Oto placówki mogą prowadzić działalność w niedziele objęte ograniczeniem handlu:
- Kino – produkty spożywcze sprzedawane na jego terenie
- Sklep spożywczy – jeśli za ladą stoi właściciel i pracuje na własny rachunek (1-osobowa działalność gospodarcza)
- Restauracje i „gastronomia zewnętrzna”, cukiernie, piekarnie, lodziarnie
- sprzedaż ryb („z burty”, w punktach pierwszej sprzedaży oraz bezpośrednio od rybaka)
- kwiaciarnie
- Stacje benzynowe
- Apteki
- Sklepy z dewocjonaliami
Źródło: rp.pl, wMeritum.pl