Wszystko wskazuje na to, że problem sinic chwilowo zniknął. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o otworzeniu kolejnych kąpielisk. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje obecnie jedynie w Gdyni Orłowo.
W połowie lipca pojawiły się informacje o zamykaniu kolejnych kąpielisk nad Bałtykiem. Zakwit sinic doprowadził do tego, że Główny Inspektorat Sanitarny wydał zakaz kąpieli dla ponad 20 miejsc. Do morza nie mogli wchodzić m.in. wypoczywający w Gdyni, Gdańsku, Jastarni czy w Sopocie. Jeszcze w czwartek zakaz obowiązywał dla 25 miejsc. Od piątku zakaz kąpieli wydano jedynie w Gdyni Orłowo.
Sinice w odwrocie. Jedyne kąpielisko na całym wybrzeżu, gdzie problem jeszcze jest to Gdynia-Orłowo. Mapka z serwisu kąpieliskowego GIS. @RMF24pl pic.twitter.com/4UfMYXor86
— Kuba Kaługa (@ka_uga) 3 sierpnia 2018
Czytaj także: Sanepid udostępnił zaktualizowaną listę zamkniętych kąpielisk nad Bałtykiem! Stan na 26 lipca
Sinice pokrzyżowały plany turystom
W ostatnich dniach nad Bałtykiem zamknięto część kąpielisk w związku z zakwitem sinic, co utrudniło wypoczynek wielu osobom spędzającym urlop nad morzem. W ocenie dr Agaty Błaszczyk z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego ostatni tak silny zakwit miał miejsce w 2006 r. Spowodowane jest to optymalnymi warunkami do rozwoju sinic – od końca maja panowała wysoka temperatura, a lipiec jest bardzo ciepły w porównaniu do poprzednich lat.
„Sinice są niebezpieczne gdy wchodzą w fazę kwitnięcia i to właśnie się dzieje” – mówi Tomasz Augustyniak z pomorskiego sanepidu i który jeszcze kilka dni temu podkreślał, że usunięciu toksyn wydzielanych przez sinice nie sprzyja małe falowanie na Bałtyku.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. Z kolei przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kontakt z sinicami może objawiać się np. bólem mięśni i stawów, podrażnieniem oczu i spojówek oraz gorączką.
„Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic. Toksyny wytwarzane przez sinice są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i mogą powodować wystąpienie podrażnień skóry lub dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego” – podaje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku.