Posłowie PSL i UED złożyli w Sejmie projekt ustawy, która ustanowi Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia dniami wolnymi od pracy. Zmiany weszłyby w życie od nowego roku.
Autorzy projektu wskazują, że Wigilia i Wielki piątek są dniami ustawowo wolnymi od pracy w wielu państwach. W Wigilię nie pracują mieszkańcy m.in. w Bułgarii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii czy Węgrzech.
Jednocześnie zwrócono uwagę, że w Wigilię niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy. Umożliwiają tym samym odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta. Z ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl wynika, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny.
Czytaj także: Wielki Piątek będzie dniem wolnym od pracy? Chce tego były minister zdrowia
Według autorów projektu badanie pokazuje, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii.
Wielki Piątek dniem wolnym od pracy?
Projektodawcy uzasadniają ustanowienie wolnego Wielkiego Piątku ze względu na doniosłość tego dnia w kościele katolickim. To jedno z najważniejszych świąt w ciągu roku, drugi dzień Triduum Paschalnego, dzień sądu, męki i śmierci Chrystusa. Odprawia się wówczas Liturgię Męki Pańskiej, a w wielu miejscach odbywa się droga krzyżowa ulicami miast. Na uwagę zasługuje również fakt uczestniczenia w wielkopiątkowej liturgii aż 56% Polaków (badanie CBOS).
Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują m.in. Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie czy Hiszpanie.
Zmiany od 2019 roku
Jeśli projekt ustawy o dniach wolnych od pracy w Wigilię i Wielki Piątek uzyska poparcie w parlamencie i podpisze się pod nim prezydent, proponowane zmiany mogą wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku.
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, infor.pl