Społeczeństwo polskie w większości jest wyznania katolickiego a i chrześcijanie innych obrządków również stanowią istotną część naszego narodu – tak rozpoczyna swoją interpelację prof. Marian Zembala. Poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy.
Polityk wskazuje, że Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w innych państwach w Europie. Jako przykład podał: Słowację, Holandię, Hiszpanię, Portugalię, Irlandię, Austrię, Szwecję, Danię, Finlandię, Norwegię, Islandię, Bułgarię, Serbię, Macedonię, Cypr, Estonię, Łotwę i Maltę. Ponadto poseł Zembala przypomina, że Wielki Piątek jako dzień wolny od pracy przywróciły niedawno Czechy (od 2016 r.) i Węgry (od 2017 r.).
W dalszej części interpelacji polityk zwrócił uwagę na doniosłe znaczenie tego dnia dla chrześcijan.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka – oto tego dnia Bóg ofiaruje siebie, aby ratować tych, którzy uwierzą i zwrócą się do Niego. W ten dzień jako jedyny w roku nie jest sprawowana Msza Święta a odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień wyciszenia i skupienia, na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa” – czytamy w interpelacji.
Polityk PO w uzasadnieniu powołuje się na badania opinii publicznej. Okazuje się, że według sondażu CBOS, aż 56 proc. Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Natomiast z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej” (2009 r.) wynika, że 57 proc. obywateli opowiada się za dołączeniem Wielkiego Piątku do dni ustawowo wolnych od pracy.
„Wielki Piątek może być dniem, w którym przede wszystkim chrześcijanie, ale również niechrześcijanie mogą spróbować dojść do porozumienia póki są w drodze. Tego dnia zgodnie z wiarą chrześcijan Jezus Chrystus umarł za wszystkich ludzi i za każdą jedną osobę. Polska, pomimo wszelkich różnic, jako dar i zobowiązanie od Boga jest czymś, co jednak może i powinno nas łączyć. Tak jak wśród chrześcijan to, co łączy, jest większe od tego, co dzieli, tak i tutaj to, co łączy jest większe od tego, co dzieli. Bo chyba wszyscy chcemy pięknej Polski, z której nikt nie będzie musiał wyjeżdżać za pracą i dla której ważne będzie dobro każdego obywatela, każdego, który zechce się tu osiedlić i pracować dla dobra Polski” – zauważa poseł Zembala.
Premier nie odniósł się jeszcze do inicjatywy posła PO.
Dni wolne w 2018 roku
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w polskim kalendarzu jest 13 dni wolnych od pracy. W 2018 roku wygląda to następująco:
1 stycznia (poniedziałek): Nowy Rok;
6 stycznia (sobota): Święto Trzech Króli;
1 kwietnia (niedziela): Wielkanoc;
2 kwietnia (poniedziałek): Poniedziałek Wielkanocny;
1 maja (wtorek): Święto Pracy;
3 maja (czwartek): Święto Konstytucji 3 Maja;
20 maja (niedziela): Zielone Świątki;
31 maja (czwartek): Boże Ciało;
15 sierpnia (środa ): Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
1 listopada (czwartek): Wszystkich Świętych;
11 listopada (niedziela): Święto Niepodległości;
25 grudnia (wtorek): Pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
26 grudnia (środa): Drugi dzień Bożego Narodzenia.