Językoznawcy i internauci wybrali słowo roku 2018. Komitet Obrony Demokracji zamieścił na Twitterze wpis, w którym nie ukrywa zadowolenia z tego tytułu.
Słowo Roku 2018 to „Konstytucja”. RMF FM informuje, że językoznawcy najchętniej głosowali na słowa: „konstytucja”, „szumidło” i „smog”. Z kolei internauci odpowiednio na: „konstytucja”, „dane” i „niepodległość”.
Tytuł Słowa Roku jest przyznawany przez Uniwersytet Warszawski od 2011 roku.
Czytaj także: Poznaliśmy Młodzieżowe Słowo roku 2018
Prof. Jerzy Bralczyk powiedział w rozmowie z RMF FM, że „konstytucja jest deklaracją i słowem pozytywnym”. Jego zdaniem „dobrze jest, kiedy na czoło wybijają się słowa takie, o których możemy myśleć z pewną identyfikacją”.
Kapituła plebiscytu, w której skład weszli naukowcy z różnych polskich uczelni, wyróżniła w 2018 roku także inne słowa. Wśród nich znalazły się m.in.: „niepodległość”, „klimat”, „dzban”, „ruch miejski”, „protest” i „siatkówka”.
Słowo Roku 2018. KOD triumfuje
Z wyników konkursu zadowoleni są sympatycy Komitetu Obrony Demokracji. Na Twitterze KOD pojawił się entuzjastyczny wpis.
„KONSTYTUCJA – To „brzydkie słowo na K.”, zostało słowem roku! :) Przypomnijmy kilka pomników, które „znieważyliśmy” ubierając je w koszulki z tym napisem, w ramach akcji #ToJaUbrałemPomnik, oraz zdjęcie Rogera Watersa ubranego w koszulkę z tym napisem” – czytamy.
Młodzieżowe Słowo Roku 2018
Wydawnictwo Naukowe PWN ogłosiło wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Zwycięskie słowo uzyskało głosy 30 proc. internautów, wyraźnie pokonując konkurencję.
„Znamy wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2018, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej, trzeciej edycji jest wyraz dzban” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
Niewtajemniczonym wyjaśniamy, że „dzbanem” w slangu określa się osoby niegrzeszące inteligencją, słabo rozgarnięte, czy też mówiące lub robiące głupstwa. Autorzy plebiscytu informują, że na słowo „dzban” zagłosowało prawie 30 proc. internautów. Tym samym, wyraźnie pokonało kolejne epitety w zestawieniu: drugie –„masny/masno” i trzecie – „prestiż/prestiżowy”.
Źródło: dorzeczy.pl, wMeritum.pl