Stały Komitet chińskiego parlamentu przyjął prawo znacząco łagodzące restrykcje dotyczące posiadania jednego dziecka w rodzinie. Uchwalono również zniesienie obozów reedukacji przez pracę.
Polityka jednego dziecka została wprowadzona w 1979 roku i miała na celu zahamować intensywny wzrost liczby chińskiej ludności. Po wielu latach od jej wejścia w życie, chińskie społeczeństwo zaczęło się znacząco starzeć. Zezwolono zatem na posiadanie dwójki dzieci, w przypadku rodzin w których przynajmniej jeden z dwojga małżonków jest jedynakiem.
Innym efektem ubocznym polityki jednego dziecka było dążenie większości rodzin do posiadania syna. Dziewczynki zabijano, bądź w najlepszym razie ukrywano. Proces ten sprawił, że w chwili obecnej wśród osób chcących zawrzeć małżeństwo, zdecydowanie przeważają mężczyźni. W efekcie bardzo często dochodzi do porywania kobiet z innych krajów, np. z Wietnamu.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Chińskie władze wprowadziły jeszcze jedno, istotne złagodzenie prawa. Nakazano likwidację wprowadzonych w 1957 roku obozów reedukacji przez pracę. Każdy chiński obywatel mógł być skierowany do nich na 4 lata, dzięki zwykłemu wnioskowi policji.