Ważne ostrzeżenie dla grzybiarzy. W związku z rozpoczynającym się sezonem, Główny Lekarz Weterynarii opublikował komunikat. Przypomina w nim, że nie w każdym miejscu wolno zbierać grzyby i nie wszyscy mogą to robić. Przyczyną tego stanu rzeczy jest Afrykański Pomór Świń (ASF).
Wrzesień to nie tylko początek roku szkolnego. Zazwyczaj w tym okresie rozpoczyna się także sezon dla miłośników grzybobrania. Na tegoroczne zbiory zwrócił uwagę Główny Lekarz Weterynarii. W sieci pojawił się jego komunikat, w którym apeluje o ostrożność w związku z ASF.
„W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń” – podkreślił.
Komunikat dotyczy wyznaczonych wcześniej obszarów: ochronnego (kolor żółty), objętego ograniczeniami (kolor czerwony) oraz zagrożenia (kolor niebieski). Poniżej szczegółowa mapa ognisk i przypadków ASD w Polsce i aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami
Szczegółowa mapa dostępna TUTAJ
Główny Lekarz Weterynarii: Hodowcy świń nie powinni zbierać grzybów
W komunikacie zaznaczono, że od grzybobrania i zbierania owoców leśnych powinny się powstrzymać osoby, które zajmują się hodowlą świń, lub mają z nimi jakikolwiek kontakt. „Ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie” – tłumaczy weterynarz.
Jak zaznaczono, w innych przypadkach do kontaktu ze świniami powinno dojść dopiero po 72 godzinach. „Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.” – czytamy w komunikacie.
„W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do nich podchodzić oraz dotykać, jak również zabierać żadnej części tego zwierzęcia z miejsca znalezienia szczątków, a o fakcie znalezienia powiadomić właściwy miejscowo powiatowy inspektorat weterynarii lub lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego, bądź lokalne służby policji albo straży gminnej” – dodaje Główny Lekarz Weterynarii.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii, Twitter