Złotak wysmukły, znany polskim grzybiarzom również pod nazwą borowik amerykański, coraz bardziej rozprzestrzenia się w polskich lasach. Na razie trudno przewidzieć czy jest w stanie zagrozić rodzimym gatunkom, ale staje się coraz popularniejszy, również ze względu na swoje właściwości smakowe.
Złotak wysmukły to grzyb pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Do Europy trafił kilkanaście lat temu – wówczas zauważono go na Litwie, a następnie na Łotwie. Właśnie stamtąd gatunek trafił do północnej części naszego kraju. Okazało się, że rozprzestrzenia się bardzo szybko i teraz oprócz Pomorza można go spotkać w województwach podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim oraz kujawsko-pomorskim.
Polscy grzybiarze przekonali się już do nowego gatunku i cenią go głównie za właściwości smakowe. Przekonują, że nadaje się również do marynowania i suszenia. Jego niewątpliwym atutem jest fakt, że rośnie w bardzo dużych ilościach, dzięki czemu grzybiarze wracają z pełnymi koszami. W lasach może pojawiać się od czerwca do października.
Czytaj także: Amerykański borowik coraz częściej widywany w Polsce. Jego inwazja może być groźna?
W związku z bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się złotaka wysmukłego pojawiło się pytanie czy jest on w stanie zagrozić rodzimym gatunkom. Dr Julia Pawłowska, sekretarz Polskiego Towarzystwa Mykologicznego przyznaje, że gatunek rozprzestrzenia się bardzo szybko. „Nie mamy rzetelnych badań potwierdzających szkodliwość tego grzyba dla rodzimych ekosystemów, ale wydaje się, że gatunek rozprzestrzeni się praktycznie po całej Europie, a zwłaszcza tam, gdzie występują lasy sosnowe” – powiedziała.
Wiele wskazuje na to, że złotak wysmukły rozprzestrzeni się wiec nie tylko po Polsce, ale również po całej Europie.
Źr.: Wyborcza.pl