Przybył do Europy w tajemniczych okolicznościach, a w ostatnim czasie jego ekspansja wyraźnie przyspieszyła. Borowik wysmukły, bo o nim mowa, od kilkunastu lat podbija polskie lasy. Czy jego ekspansja zagrozi innym gatunkom? Portal finanse.wp.pl zapytał o to dr Julię Pawłowską z Uniwersytetu Warszawskiego.
Borowik wysmukły (zwany też borowikiem wrzosowym lub złotakiem wysmukłym) to gatunek jadalnego grzyba pochodzący z Ameryki Północnej. Już na pierwszy rzut oka widać, że znacznie różni się od polskiego prawdziwka. Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, jest znacznie smuklejszy. Poza tym ma charakterystyczny, nieco bardziej rozpostarty niż u borowika szlachetnego kapelusz i długi trzon (nawet do 24 cm).
Co stoi za dynamiczną ekspansją?
Nie wiadomo w jaki sposób grzyb przywędrował do Europy. Pojawiły się nawet teorie, że mogły go nieświadomie przetransportować amerykańskie czołgi. Jednak niewielu traktuje taką hipotezę poważnie. Pierwsze doniesienia o nim pochodzą z lat 80. z terenów Litwy.
W ostatnich kilkunastu latach ekspansja grzyba zaczęła przyspieszać. Obecnie widuje się je już na terenie Niemiec, Rosji, Szwecji, a także Polski. Początkowo, w naszym kraju występował na Pomorzu i Podlasiu. Rośnie w lasach sosnowych, szczególnie wśród wrzosów (stąd nazwa). Co stoi za coraz większym zasięgiem tego gatunku?
„Rozprzestrzenia się on rzeczywiście bardzo dynamicznie. Nie da się do końca stwierdzić czemu. Być może dlatego, że nie przyzwyczaili się do niego jeszcze 'grzybożercy’ – mam tu na myśli na przykład owady” – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską dr Julia Pawłowska z Wydziału Biologii UW.
Borowik wysmukły zagrozi innym gatunkom?
Choć pojawiły się głosy, że borowik wysmukły może stanowić zagrożenie dla innych gatunków, to na obecną chwilę brak jednoznacznych badań, które potwierdziłyby taką wersję.
„Czy jest inwazyjny? Czy wypiera inne gatunki, w tym te nasze rodzime? Tego jeszcze nie da się stwierdzić, bo na razie nie ma odpowiednich badań. Choć te mamy ciągle w planach” – wyjaśnia dr Pawłowska.
Grzybiarze, którym udało się znaleźć borowika wrzosowego uważają, że jest to smaczny grzyb, choć nie dorównuje borowikowi szlachetnemu. Niewątpliwym plusem tego gatunku jest fakt, że bardzo rzadko występują w nim robaki.