Opustoszałe ulice, place, chodniki i wszechobecna cisza – tak wyglądała Warszawa w ostatni weekend. Koronawirus sprawił, że stolica Polski przez kilkadziesiąt godzin przypominała miejscami plan wysokobudżetowej produkcji science fiction. Niezwykły obraz uchwyciły kamery Damiana Popławskiego oraz Pawła Czarneckiego.
Wybuch pandemii koronawirusa w Europie zmusił władze kolejnych państw do podjęcia nadzwyczajnych środków. 13 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił stan zagrożenia epidemicznego w całym kraju. Decyzja rządu oznaczała nie tylko zamknięcie granic kraju, ale również szereg ograniczeń dla zwykłych obywateli.
Plan jest prosty – wyhamowanie ruchu do minimum może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i uchronić Polaków przed skutkami gwałtownego wybuchu epidemii. W ostatnich dniach internauci promowali akcję „zostań w domu”, a jej skutki ujrzeli na własne oczy przede wszystkim mieszańcy największych miast w Polsce.
Warszawa stanęła w miejscu. Polacy przestrzegają zaleceń władz i służb sanitarnych
W sieci olbrzymią popularnością cieszą się nagrania pustek na ulicach Warszawy. Stolica Polski na filmie z 14 marca, autorstwa Pawła Czarneckiego, jest po raz pierwszy od niepamiętnych czasów przepełniona absolutną ciszą. Puste place, chodniki, ulice. Widok samochodu, a tym bardziej pieszego, należy do rzadkości.
Jeszcze większe wrażenie na internautach zrobiła produkcja Damiana Popławskiego, który nagrał za pomocą drona panoramę opustoszałej stolicy. Autor dodał do swojego filmu muzykę, która podkreśla wyjątkowe widoki.
Podobna relacja znalazła się także na kanale Vonsky Channel. Youtuber przejechał się ulicami stolicy w niedzielę. Z jego relacji wynika, że ruch był minimalny. Sklepy, restauracje, puby, niemal wszystko zamknięte.
Pozostaje mieć nadzieję, że warszawiacy i mieszkańcy innych miast w Polsce zastosują się do zaleceń służb i ograniczą do minimum poruszanie się po przestrzeni publicznej. To niezbędne, by opanować epidemię, a tym samym uratować życie wielu rodakom.
Przypominamy, że szczegółowe informacje na temat postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem są dostępne na infolinii NFZ – 800 190 590 oraz na stronach rządowych, m.in. pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus
Źródło: YouTube, Facebook