Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 r. ws. przepisów o dopuszczalności aborcji. Przypomnijmy, Trybunał orzekł wówczas o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.
Trybunał Konstytucyjny – po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji – orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny.
Czytaj także: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Niemal 400 zgonów
Media przypominają, że jeszcze na początku grudnia przedstawiciele rządu informowali, że orzeczenie TK należy opublikować niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia.
Trybunał Konstytucyjny uzasadnia orzeczenie
„Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego” – czytamy w uzasadnieniu.
„Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny” – uzasadnia dalej Trybunał Konstytucyjny.
„Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu swojej decyzji powołuje się na art. 38: „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” oraz art. 30 „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”. – przytacza fragment Polsat News.
Czytaj także: Belgia wprowadza zakaz wyjazdu z kraju. Zapowiadają kary!
Media zwracają uwagę, że swoim uzasadnieniem Trybunał Konstytucyjny utrzymał stanowisko z maja 1997r, gdy orzekł o niezgodności przepisu dopuszczającego przerywanie ciąży również, gdy kobieta ciężarna znajduje się w ciężkich warunkach życiowych lub trudnej sytuacji osobistej.
Źr. Polsat News; TVP Info