Marcin Horała na antenie Radia Plus odniósł się do sprawy ewentualnego wniosku do Trybunału Stanu w sprawie Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W dalszej części rozmowy mówił również o rozwoju lotnictwa i postępach w realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Przypomnijmy, raport końcowy komisji śledczej do spraw podatku VAT zakładał postawienie kluczowy polityków przed Trybunałem Stanu. Taki wniosek miał dotyczyć samego Donalda Tuska, a także Ewy Kopacz oraz Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka. Na czele komisji stał Marcin Horała.
Czytaj także: Ona podpaliła kościół w Lublinie? Policja ma podejrzaną!
„Oczywista analiza rozkładu głosów w obecnym sejmie pokazuje, że taki wniosek nie uzyskałby poparcia niezbędnej większości kwalifikowanej niezbędnej żeby nadać mu bieg.” – powiedział Horała w Radiu Plus. „Składanie go byłoby dosyć pustym gestem. Ale nie przesądzam, może w którymś momencie spróbujemy, może pojawi się szansa, że taki wniosek przejdzie” – ocenił.
Horała o CPK
Obecnie Horała pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na antenie padło pytanie, czy pandemia nie wpłynie negatywnie na rządowe plany dotyczące rozwoju ruchu lotniczego w Polsce.
„Ta pandemia kiedyś się skończy. Nie było w historii ludzkości epidemii, choroby, która by się nie skończyła. I to kiedyś, kiedy nie mieliśmy tak rozwiniętej nauki, szczepionek, po prostu nawet z przyczyn naturalnych nadchodził moment, kiedy się kończyła. Więc ta pandemia kiedyś się skończy. Przychylałbym się opinii większości analityków, naukowców, że w perspektywie roku, dwóch, może trzech. A program CPK zakłada otwarcie lotniska, pierwszy lot w 2027 roku” – odparł Horała.
Czytaj także: Bosak o pandemii: „Bardziej już się boję szkód gospodarczych”
„Paradoksalnie pandemia kupuje nam czas. Mielibyśmy już kilka lat takiej luki, że rozwój polskiego ruchu lotniczego uderza głową o betonowy sufit na Okęciu.” – stwierdził Horała. „Oczywiście sytuacja jest dynamiczna, ale na ten moment podstawowe parametry dotyczące decyzji o budowie CPK trzymamy, one się nie zmieniają” – dodał.
Źr. dorzeczy.pl; Radio Plus