Józef Pinior usłyszał niekorzystny dla siebie wyrok sądu II instancji. Sąd Okręgowy we Wrocławiu prawomocnie skazał byłego senatora Platformy Obywatelskiej na 1,5 roku więzienia bez zawieszenia. Sprawa dotyczy korupcji.
Przypomnijmy, w ubiegłym roku Józef Pinior usłyszał wyrok sądu I instancji, który uznał jego winę i skazał go na karę 1,5 roku pozbawienia wolności. W apelacji prokurator zażądał surowszej kary, bo aż 3,5 roku więzienia bez zawieszenia. Za kratki na rok oraz na 10 miesięcy trafią także dwaj biznesmeni zamieszani w aferę korupcyjną.
Czytaj także: „Taśmy Obajtka”. Wojciech Mann w swoim stylu komentuje sprawę
W ustnych motywach wyroku sędzia Krzysztof Głowacki przekonywał, że to iż Józef Pinior był zaangażowany politycznie nie ma znaczenia. „Musimy z całą stanowczością stwierdzić, iż charakter tej sprawy w żadnej mierze nie ma podtekstu politycznego. Jest to sprawa z kategorii spraw korupcyjnych. Dowody są jasne i przekonujące. Wszyscy obywatele tego kraju są wobec prawa równi. Dlatego też sąd utrzymał w mocy wyrok, bo uważa, że jest sprawiedliwy” – oznajmił sędzia.
Józef Pinior nie zgadza się z wyrokiem
Były senator PO nie zgadza się z wyrokiem, bo ma na ten temat jednak inne zdanie. „Ten wyrok świadczy o upadku polskiego wymiaru sprawiedliwości w państwie PiS i zostanie w historii jako symbol hańby, tego co PiS zrobił z wymiarem sprawiedliwości. Jesteśmy niewinni i jestem pewny, że tę niewinność udowodnię w europejskiej przestrzeni prawnej oraz przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.” – zapowiada Józef Pinior. „Wykorzystamy oczywiście też te wszystkie możliwości, które zostają nam w Polsce” – dodał.
Portal DoRzeczy.pl przypomina, że Józef Pinior i jego asystent usłyszeli zarzuty przyjęcia łapówki w kwocie co najmniej 40 tys. zł. W zamian za te pieniądze mieli załatwić w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystne rozstrzygnięcia sprawy dolnośląskiego biznesmena Tomasza G. Łapówkę mieli im wręczyć również dwaj inni biznesmeni, którym zależało na budowie kopalni kruszywa.
Źr. dorzeczy.pl