Donald Tusk w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” odniósł się do aktualnej sytuacji w Polsce, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podkreślił, że nie chce wojny polsko-polskiej, zaznaczył, że obecnie istotne jest szczególnie utrzymanie pełnej koordynacji w obrębie NATO i Unii Europejskiej.
Lider Platformy Obywatelskiej w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” pytany był o możliwe działania NATO w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Decyzje dotyczące bezpośredniej obecności NATO w konflikcie z Rosją nie są podejmowane w Warszawie. Jeśli chcemy skutecznie pomagać Ukrainie, musimy utrzymać pełną jedność, pełną koordynację w obrębie NATO i UE” – powiedział.
Tusk zaznaczył, że dziś stanowisko NATO jest w tej kwestii jednoznaczne. „NATO nie zaangażuje się bezpośrednio w działania zbrojne na terenie Ukrainy. Tu nie trzeba jakichś szczególnie wyrafinowanych tłumaczeń dlaczego. Jest oczywiste, że chcemy pomóc Ukrainie, ale równocześnie świat Zachodu chce uniknąć konfliktu globalnego z użyciem wszystkich najokrutniejszych narzędzi, takich jak broń nuklearna” – mówił. „Znając rosyjskie nastawienie, doktryny militarne, plus to, co się dzieje z samym Putinem, jego obsesjami, ryzyko użycia innych środków niż konwencjonalne jest większe niż kiedykolwiek wcześniej” – dodał.
Tusk o wizycie premierów w Kijowie: „Nie podobają mi się szyderstwa”
Donald Tusk pytany był również o wizytę premierów Polski, Słowenii i Czech w Kijowie. „Nie podobają mi się szyderstwa z tej wizyty. Ale nie podobają mi się też propagandowe zachwyty, że Kaczyński zatrzyma Putina. Ten polityczny gest wymagający wyobraźni i odwagi, mówię tu o trójce premierów, był potrzebny Zełenskiemu, inaczej do tej wizyty by nie doszło” – powiedział.
Jednocześnie wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o misji pokojowej NATO na Ukrainie Donald Tusk nazwał „zupełnie niepotrzebnym incydentem”, który wzbudza „tylko konfuzję i niepokój”. „Sami nie wygramy tej wojny. Naszym zadaniem nie jest formułowanie jakichś ekscentrycznych stanowisk. Naszym zadaniem jest nieustanna praca nad jednością i odwagą Zachodu w tej sprawie” – mówił.
Czytaj także: Będzie misja pokojowa NATO na Ukrainie? Zdecydowana deklaracja polskiego MSZ
Żr.: Gazeta Wyborcza