Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich reaguje na decyzję o zawieszeniu Przemysława Babiarza przez TVP. Wydano specjalne oświadczenie w tej sprawie. Po czyjej stronie stanęło Stowarzyszenie?
Nie milkną echa decyzji o zawieszeniu Przemysława Babiarza TVP. Dziennikarz „podpadł” Telewizji Polskiej swoim komentarzem na temat utworu „Imagine” Johna Lennona, który pojawił się podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. „Świat bez nieba, narodów, religii i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety” – stwierdził Babiarz.
W obronie wieloletniego komentatora TVP stanęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. „Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko zawieszeniu przez władze TVP redaktora Przemysława Babiarza, co spowodowało, że w wyniku tej skandalicznej i niezrozumiałej decyzji, jeden z najbardziej doświadczonych dziennikarzy telewizji publicznej nie może już komentować zawodów sportowych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024” – napisano w oświadczeniu.
Autorzy zwracają uwagę, że dziennikarz przedstawił interpretację podobną, do sensu, o którym wspominał sam piosenkarz. „Podobną interpretację swojego utworu wygłaszał autor „Imagine” John Lennon. Skandaliczna decyzja o zawieszeniu red. Babiarza pokazuje ogrom cenzury i niekompetencji w nielegalnie przejętej w grudniu ub. r. TVP oraz brak elementarnej wiedzy o rzemiośle dziennikarskim” – podkreślono.
SDP o zawieszeniu Babiarza: Te słowa z oświadczenia TVP stanowią nieprawdopodobny przykład braku poszanowania już nie tylko dla dziennikarza, ale odbiorców tej telewizji
„Przemysław Babiarz, znany z zamiłowania do kwiecistego, ale poprawnego, języka polskiego, komentator sportowy, dziennikarz z wykształceniem aktorskim, lubiany przez widzów; jest także znany z tego, że nie ukrywa swojej wiary w Boga. Nie narzuca jej jednak widzom, bo oddziela swoje przekonania od emocji towarzyszących często programom i transmisjom sportowym” – dodano.
Autorzy podkreślają, że wypowiedź dziennikarza jest jedynie opinią. Następnie wyrażają sprzeciw wobec komunikatu TVP w tej sprawie. „Te słowa z oświadczenia TVP stanowią nieprawdopodobny przykład braku poszanowania już nie tylko dla dziennikarza, ale odbiorców tej telewizji” – czytamy.
„Zarząd Główny solidaryzuje się z redaktorem Przemysławem Babiarzem i stanowczo protestuje przeciwko politycznej decyzji władz Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji, która – naszym zdaniem ma być ostrzeżeniem i elementem szantażu dla innych dziennikarzy TVP, którzy nie porzucili zasad etyki zawodowej i nie odeszli jeszcze z tej telewizji. Panie Redaktorze, Panie Przemysławie, Przemku, wyrazy szacunku za mądre słowa podczas otwarcia IO w Paryżu!” – dodają autorzy.