Francuski ekonomista Jean Tirole zdobył w tym roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, zwaną popularnie ekonomicznym Noblem. Francuz został nagrodzony za badania w dziedzinie siły rynkowej i regulacji.
Jak można przeczytać w uzasadnieniu decyzji: Wiele dziedzin przemysłu zdominowanych jest przez kilka dużych firm lub jeden monopol. Przy braku regulacji, takie rynki często doprowadzają do niepożądanych rezultatów – ceny są wyższe niż wynikałoby to z kosztów lub nieproduktywne firmy blokują wejście nowym, bardziej produktywnym. Jean Tirole od połowy lat 80. zajmuje się badaniami dotyczącymi błędów rynku. Jego analizy pokazują rządom jak radzić sobie z monopolami i kartelami.
Tirole jest przewodniczącym zarządu Fundacji im. Jean-Jacquesa Laffonta w Toulouse School of Economics. Jest też dyrektorem Industrial Economics Institute w Tuluzie. Francuz ukończył Ecole Polytechnique i uzyskał stopień doktora na Massechusetts Institute of Technology (MIT) w 1981 r. Następnie pracował jako naukowiec w I’Ecole nationale des ponts et chaussees. W latach 1984-1991 był profesorem ekonomii na MIT. Od 1994 r. pracuje na Ecole Polytechnique. Był prezesem Econometric Society.
Na giełdzie nazwisk ekonomistów, którzy mogli zdobyć Nobla znajdowały się też nazwiska Marka Granovettera (za badania w dziedzinie socjologii ekonomicznej), Philippe’a Aghiona i Petera Howitta (za badania nad schumpeteriańską teorią wzrostu). Wśród możliwych laureatów wymieniano też Izraela Kirznera, ekonomistę szkoły austriackiej i ucznia Ludwiga von Misesa który mógł otrzymać nagrodę za badania nad przedsiębiorczością. Ostatecznie jednak Nobel do niego nie trafił.
fot: Wikimedia Commons
źródło: bankier.pl