Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, odwiedził prześladowanych chrześcijan w Iraku. Oprócz wsparcia duchowego udzielona została pomoc materialna. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Kościół katolicki w Polsce wspomaga w ten sposób tamtejszych wyznawców Chrystusa.
– Wizyta w Iraku, ma na celu niesienie nadziei tym, którzy znajdują się w stanie wojny i właściwie zostali opuszczeni przez społeczność międzynarodową – tłumaczył jaki jest wizyty hierarcha.
Czytaj także: Chiny: zmarł katolicki biskup przetrzymywany w więzieniu
Czytaj także: Iracki Kościół dziękuje polskim wiernym za pomoc
Wsparcie duchowe i materialne
Abp Gądecki w Iraku przebywał od 3 do 7 lutego. Wraz z nim w podróż udał się ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Odwiedzili oni obóz dla prześladowanych chrześcijan, prowadzony przez chaldejskiego ks. Duglasa Dawood’a. Występujący w imieniu wiernych i biskupów Kościoła w Polsce, przewodniczący KEP, przekazał prześladowanym 100 tys. euro. Pieniądze mają zostać wydane na żywność, kontenery i na pilne potrzeby związane z życiem w obozie.
– Ludziom często bardziej niż pomocy materialnej potrzeba obecności, tego, że ktoś się nimi interesuje, ktoś o nich pamięta – stwierdził arcybiskup.
Przewodniczący KEP dodał też, że doświadczenia stanu wojennego uwrażliwiają Polaków na pomoc potrzebującym. Abp Gądecki wziął udział w konsekracji dwóch nowych biskupów chaldejskich.
Patriarcha Babilonii obrządku chaldejskiego, abp Louis Raphael I Sako, w imieniu Kościoła prześladowanego wyraził wdzięczność polskim wiernym i biskupom za okazaną pomoc.
– Dla nas, wypędzanych ze swoich domów, zabijanych za to, że jesteśmy wyznawcami Chrystusa, jest niezmiernie ważna obecność przedstawicieli Kościoła polskiego. Ten wyraz solidarności pokazuje, że są na świecie ludzie, którzy o nas myślą, modlą się, pomagają – powiedział patriarcha.
Kościół pomaga
Państwo Islamskie bestialsko morduje wszystkich, którzy nie chcą przejść na islam. Dużą grupę ofiar stanowią wyznawcy Chrystusa. Kościół katolicki w Polsce odpowiedział na wezwanie papieża Franciszka i 26 sierpnia 2014 r. zorganizował Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. W wielu diecezjach przeprowadzono także zbiórkę na rzecz prześladowanych chrześcijan. Udało się zebrać 600 tys. euro i za pośrednictwem stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazać prześladowanym. W 2014 r. łączna Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała bliskowschodnim chrześcijanom 4 mln euro (w tym 600 tys. z Polski).