Na kierunek informatyka i systemy inteligentne na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej wpłynęło najwięcej podań w pierwszym cyklu rekrutacyjnym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. O jedno miejsce walczyło tam prawie 11 osób.
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zakończył się pierwszy cykl rekrutacyjny. Według danych przekazanych przez uczelnię studia informatyczne dominują wśród 10 kierunków z największą liczbą podań i największą liczbą chętnych na jedno miejsce.
Na informatykę i systemy inteligentne na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej podania złożyło 1139 osób, na drugim miejscu z 950 podaniami znalazła się informatyka na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, a na trzecim automatyka i robotyka na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, gdzie wpłynęły 784 podania.
Na liście 10 najchętniej wybieranych kierunków na AGH w pierwszej rekrutacji znalazły się także informatyka społeczna, informatyka stosowana, inżynieria i analiza danych, informatyka techniczna, budownictwo, zarządzanie i matematyka.
Najwięcej chętnych na jedno miejsce zanotowano na kierunku inżynieria i analiza danych na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Na jedno wolne miejsce przypadło tam ponad 11 chętnych. Pod względem liczby kandydatów na miejsce drugim kierunkiem była informatyka i systemy inteligentne (10,85), a na trzecim informatyka społeczna (10,58).
W roku akademickim 2023/2024 AGH przygotowała łącznie 4825 miejsc na studiach I stopnia. Kolejne kwalifikacje odbędą się 19 i 26 lipca oraz 13 września.
Informatyka była także najchętniej wybieranym kierunkiem na Politechnice Krakowskiej, w zakończonej w środę na tej uczelni pierwszej rekrutacji. O jedno miejsce na tym kierunku na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji walczyło blisko 10 osób, w sumie – 1069 kandydatów. Na architekturę w języku polskim i angielskim wpłynęły 892 zgłoszenia, a na budownictwo w języku polskim i angielskim 877 zgłoszeń.
W letniej rekrutacji PK przygotowała 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych i 800 miejsc na studiach niestacjonarnych I stopnia. Podczas pierwszego postępowania kwalifikacyjnego złożono na nie 10 tys. podań.
34 625 zgłoszeń zanotował Uniwersytet Jagielloński. Największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia na Wydziale Filozoficznym – tam aplikowały 2204 osoby (limit 120), prawo, gdzie zgłosiło się 1871 kandydatów (limit 350) oraz psychologia (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej) – z 1853 zgłoszeniami (limit 220). Na kolejnych miejscach znalazł się kierunek lekarski – liczba zgłoszeń 1249 (limit 240) i filologia angielska – liczba zgłoszeń 1201 (limit 120).
Łącznie na wszystkich specjalnościach i stopniach na rok 2023/2024 UJ przygotował ok. 20 tys. miejsc, w tym 17 tys. dla obywateli Polski.(PAP)
Źródło: Serwis Nauka w Polsce – www.naukawpolsce.pap.pl, Autorka: Julia Kalęba