Ta straż nad polskim wymiarem sprawiedliwości, nad działaniem sędziów zgodnie z prawem, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, ma zadanie absolutnie fundamentalne – podkreślił prezydent. Andrzej Duda wręczył akty powołania do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenie aktów powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego. Zgodnie z decyzją prezydenta do Izby Dyscyplinarnej SN trafiło 10 osób.
Kancelaria Prezydenta opublikowała listę osób. Do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego powołani zostali:
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
1. Małgorzata Bednarek
2. Jan Majchrowski
3. Piotr Niedzielak
4. Tomasz Przesławski
5. Adam Roch
6. Adam Tomczyński
7. Ryszard Witkowski
8. Jacek Wygoda
9. Konrad Wytrykowski
10. Paweł Zubert
„Wierzę, że – również dzięki Państwu – ocena sądownictwa w Polsce wzrośnie” – powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślał wielką wagę prac Izby Dyscyplinarnej dla przyszłości wymiaru sprawiedliwości. „Ta straż nad polskim wymiarem sprawiedliwości, nad działaniem sędziów zgodnie z prawem, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, ma zadanie absolutnie fundamentalne” – powiedział prezydent.
W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zaznaczył, że państwo musi mieć wiarygodne i sprawnie działające sądy. „Sędziowie zaś to mają być ludzie, którzy służą społeczeństwu i Polsce, a nie tacy, którzy uważają, że społeczeństwo ma im służyć, i że są bezkarni” – dodał.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że pracami Izby Dyscyplinarnej pokieruje sędzia Jan Majchrowski, jako najstarszy wiekiem sędzia powołany do wspomnianej Izby.
Na liście nie znalazł się prokurator Jarosław Duś – dyrektor biura prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego, choć jego kandydatura została pozytywnie przez KRS. Jednak, jak informowała „Gazeta Wyborcza”, prokurator nie ma niezbędnego doświadczenia (brakuje mu 8 miesięcy do wymaganych 10 lat). Poza tym, Duś był karany dyscyplinarnie.