Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii powędrowała w tym roku do Angus Deatona. Brytyjski naukowiec zawdzięcza to prestiżowe wyróżnienie, swojej analizie dotyczącej zachowań konsumpcyjnych.
Deaton opracował Niemal Idealny System Popytu (Almost Ideal Demand System – AIDS), który został określony jako „elastyczny, lecz prosty sposób, szacowania zależności pomiędzy popytem na dane dobro, a cenami wszystkich dóbr i indywidualnym dochodem”.
Co ważne, podejście Deatona jest mikroekonomiczne. Oznacza to, że fundamentem jego badań są indywidualne zachowania konsumentów, a nie makroekonomiczne agregaty, dominujące we współczesnej ekonomii.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Badania Angusa Deatona pokazują, że analizy indywidualnych decyzji są kluczowe do rozwikłania zależności, które widzimy w danych zagregowanych – stwierdzono w komunikacie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.
Ekonomiczny Nobel różni się od nagród w pozostałych dziedzinach. Wyróżnienie to nie zostało ustanowione przez Alfreda Nobla, lecz od 1968 roku jest przyznawane przez Bank Szwecji.