Anna Dymna przez lata swojej kariery zaskarbiła sobie rzesze fanów. To czym może zawstydzić współczesnych „aktorów” to bezinteresowna pomoc niepełnosprawnym, w którą od lat jest zaangażowana. Wybitna aktorka filmowa, teatralna i serialowa, ceniony pedagog na PWST w Krakowie. 20 lipca obchodzi swoje 65 urodziny.
Anna Dymna z domu Dziadyk urodziła się w Legnicy w dniu 20 lipca 1951 roku. Aktorskie szlify zdobywała na PWST w Krakowie, którą ukończyła w 1974 roku. W teatrze zadebiutowała w 1969 roku rolą Isi i Chochoła w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie . Zagrała wiele ról teatralnych, filmowych i serialowych. Wymienić należy dwie części trylogii Sylwestra Chęcińskiego – „Nie ma mocnych’, „Kochaj albo rzuć”, „Królowa Bona”, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, „Janosik”, „Znachor” (u boku kapitalnego Jerzego Bińczyckiego), „Siedlisko”, „Wiedźmin”, „Stara Baśń” i wiele innych, których nie sposób wymienić. Tak kiedyś powiedziała o sobie:
Zadałam sobie kiedyś pytanie: czy jestem tylko aktorką? Jaka jest moja wartość poza tym, że mam rozpoznawalną twarz? Czym zajmowałabym się, gdybym nie była znana? Czy mogłabym się wtedy komuś do czegoś przydać? (…) Jestem aktorką, ale nie czuję się dobrze wśród tłumów. Pozostałam nieśmiała, tymczasem ludzie przypatrują mi się, jak wszystkim osobom publicznym. Dlatego gotuję zupę – przy kuchni łapię pion, czuję się sobą i znajduję spokój
Czytaj także: Wspomnienie Wieńczysława Glińskiego
Działalność społeczna
Dymna od lat angażuje się w liczne społeczne inicjatywy . Wspiera fundacje „Mam marzenie”, „A kogo”, WOŚP i inne. Sama prowadzi fundację „Mimo wszystko’. Uczestniczyła w kwestach na rzecz odnowy krakowskich zabytków. Od 2005 roku w Krakowie organizuje Festiwal zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty, gdzie zaprasza niepełnosprawnych artystów do śpiewania wraz ze znanymi artystami. To ona przekonała Janusza Świtaja do porzucenia pomysłu o eutanazji (obecnie pracuje w jej fundacji „Mimo wszystko”).
Życie prywatne
Trzykrotnie zamężna (Wiesław Dymny, Zbigniew Szot- ma z nim syna i obecnie Krzysztof Orzechowski – dyrektor Teatru im. Słowackiego w Krakowie i tak jak żona pedagog na krakowskiej PWST). Dzięki niej wiele tekstów pierwszego męża ujrzało światło dzienne, a zespół Big Cyc (ulubiony zespół jej syna) wydał płytę z teksami Dymnego.
źr. mimowszystko.org; e-teatr.pl; switaj.eu
fot. commons.wikimedia.org/Marek Kowalski
Czytaj również: ZAMACH W KIJOWIE. ZGINĄŁ DZIENNIKARZ